MİLLİ KAHRAMANLARIMIZI TANIYOR MUYUZ?
Üsteğmen Kara Fatma
Fakat, Babasının adını hep yanlış yazdılar!
ERZURUM’LU KARA FATMA

Yemek Tarifi

Kıymalı kuş yuvası börek tarifi
Malzemeler: 6 adet yufka İçi İçin: 300 gr kıyma, 1 adet orta boy soğan, 1,5..
Domates dolması tarifi

Yazarlar

Erzurum Araştırmaları

Üsteğmen Kara Fatma
Türkiye Cumhuriyeti’nin şekillenmesinde ve Milli Mücadele ruhunun Anadolu’ya yayılmasında en önemli mihenk taşlarından biri olan Erzurum’un şark..
ERZURUM’LU KARA FATMA

Sinema

Haberler

Videolar

Erzurum’a Kim Kıydı
Türkiye şampiyonu Erzurum Bar Ekibi
Niloya Erzurum Dublaj Gülmek Garanti

Son Eklenenler

MİLLİ KAHRAMANLARIMIZI TANIYOR MUYUZ?
Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı sonrası emperyalist devletlerin çeşitli oyunları ve Osmanlının kendini yenileyememesi sonucu yıkıldı, tarih sahnesinden çekildi. Oysa Osmanlı Devleti köklü ve güçlü devletti. Nitekim Türkiye Cumhuriyetini kuran..
Üsteğmen Kara Fatma
Türkiye Cumhuriyeti’nin şekillenmesinde ve Milli Mücadele ruhunun Anadolu’ya yayılmasında en önemli mihenk taşlarından biri olan Erzurum’un şark vilayetlerinin kale sınır kapısı olması, insanları ve bilhassa kadınlarındaki evlat ve vatana adanmışlıkları gurur veren..
Fakat, Babasının adını hep yanlış yazdılar!
“Milli kahramanı kadın olan bir ilin mensubu olmak nasıl bir duygu“ diye sorduklarında“ bunu ancak sahip olan ve yaşayan bilir “ diye cevaplıyorum. Evet, adı tarihe geçen Nene Hatun bir..
ERZURUM’LU KARA FATMA
İnsanlık tarihi; kavimlerin, Milletlerin, Milletlerin içlerinden çıkan kahramanların tarihidir. Milletler ne kadar çok kahraman çıkarmış ise, onların tarihleri, oldukça zordur. Bu nedenle sembol isim olmak o kadar da kolay değildir...
DÜNYADA VE TÜRKİYEDE KADIN ASKER KAHRAMANLAR
DÜNYANIN BİLİNEN İLK KADIN AMİRALİ: KARYALI I. ARTEMİSİA Artemisia, bugün Muğla’nın meşhur tatil ilçesi olan Bodrum’un sınırları içinde kalan Ünlü Tarihçi Homeros tarafından “Ebedi Mavilikler Cenneti” olarak adlandırılan, Yunan ve..
ERZURUM SEVDASI DERGİSİ HAZİRAN AYI 2020 ÖZEL SAYI ÜSTEĞMEN KARA FATMA
BEN KARA FATMA Şehirler yetiştirdiği insanlar ile değer kazanır. Bilim adamları, sanatçıları, edebiyatçıları ve kahramanları ile kazanılan değer ancak o şehrin şimdiki sakinlerinin sahip çıkması ile geleceğe aktarılır. Erzurum gerçekten..
TÖRE VE MAHALLE
Bir toplulukta benimsenmiş yerleşmiş davranış ve yaşama biçimlerinin, kurallarının gelenek ve göreneklerin ortaklaşa alışkanlıkların ahlakla ilgili davranış biçimlerinin tümü şeklinde tanımlayabileceğimiz töre bir insan toplumunu halk ve en geniş ifadesiyle..
DADAŞ KARAKTERİ
Bu yazı fikri bana teklif edildiği zaman gerçekten ifade etmekte güçlük çekeceğim bir heyecan içerisine girdiğimi itiraf etmeliyim. Ve yine itiraf etmeliyim ki benim gibi yıllarca Erzurum dışında olan ve..
BİR ERZURUMLU İLE SOHBET
Dadaş Ocakları Derneği Genel Başkanı Eyüp coşkun ile Erzurum üzerine konuştuk. Erzurum üzerine düşüncelerini, dadaşlık hakkında fikirlerini aldık. Erzurum’un en önemli sorununun çok konuşmak az iş yapmak olduğunu söyleyen Eyüp..