YEREL DEMOKRASİ VE ERZURUM
KADİM BİR ŞEHRİN DÖNÜŞÜMÜ

Yemek Tarifi

Kıymalı kuş yuvası börek tarifi
Malzemeler: 6 adet yufka İçi İçin: 300 gr kıyma, 1 adet orta boy soğan, 1,5..
Domates dolması tarifi

Yazarlar

Erzurum Araştırmaları

YEREL DEMOKRASİ VE ERZURUM
Henry Maddick 1963 yılında Londra da yayınlamış olduğu demokrasi, yerinden yönetim ve kalkınma adlı çalışmasında..

Sinema

Haberler

Videolar

Erzurum’a Kim Kıydı
Türkiye şampiyonu Erzurum Bar Ekibi
Niloya Erzurum Dublaj Gülmek Garanti

Son Eklenenler

YEREL DEMOKRASİ VE ERZURUM
Henry Maddick 1963 yılında Londra da yayınlamış olduğu demokrasi, yerinden yönetim ve kalkınma adlı çalışmasında belirttiği gibi artık ekonomik kalkınma ve demokratikleşme ile ilgili pek çok fikir, tartışma ve çalışma..
KADİM BİR ŞEHRİN DÖNÜŞÜMÜ
Tüm şehirler belli bir tarihi geçmişe sahiptir. Bu geçmiş içerisinde değişik kültürel, sosyolojik, coğrafik ve ekonomik etkilerle şekillenerek gelişir, değişir ve zaman içerisinde tamamen yok olabilirler. Bu özelliğinden dolayı şehirler..
Erzurum Sevdası Dergisi Eylül Sayısı 2020
SUNUŞ Eylül 2020 sayısı ile bir kez karşınızda olmaktan duyduğumuz mutluluğu belirterek size değerli okurlarımıza tüm içtenliğimiz ile merhaba demek istiyoruz. Tüm dünyayı sarsan COVID salgını ülkemizle birlikte şehrimizi de..
Erzurum Sevdasi Dergisi Ağustos sayısı 2020
Yeni bir sayı ile size tekrar merhaba demenin onurunu yaşıyoruz. Covid 19 salgınının giderek hızlandığı bu günlerde aman dikkat edin ve hayatı eve sığdırın diyoruz.                  Bu sayımızda şehir coğrafyası üzerine..
ERZURUMLU KADI RAİF EFENDİ
Mustafa Kemal Paşayla Dersim derelerinden kucağında silahıyla geçen adam.. 1874’te Erzurum’un Muratpaşa Mahallesinde doğmuştur. Babası Mehmet Nuri Efendi, annesi İffet Hanımdır. Erzurum’da ilk ve ortaokulu okuduktan sonra Yetim-Hoca Medresesi’ne devam..
Erzurum Derken Düşünmek Lazım
Anadolu’daki en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Erzurum doğu – batı arası bir geçiş noktasında bulunmaktadır. Asya kıtasının son durağı İran coğrafyasıyla Asya’ya giriş kapısı Anadolu arasında çift yönlü bir..
RÖPORTAJ
Erzurumlu Fatma Seher ( Üsteğmen Kara Fatma) ve Milli Mücadele kahramanlarımızın anma projesi olan “Ben” serisi “Kurtuluş” isimli tiyatro oyunları hakkında Tiyatro Pas grubu ile İstanbul Beykoz’da toplu olarak özel..
Erzurum Sevdasi Dergisi Temmuz 2020
Tarihte Dadaşın Altın Sayfası olarak tanımlayabileceğimiz Erzurum Kongresinin 101. yıl dönümünü kutladığımız bu dönemde 100. Yıl kutlamalarında yapabildiğimiz ve yapamadıklarımızın değerlendirmesi ve Erzurum Kongresinin şuuru ve ne anlama geldiğine bu..
RESULÜN UĞRADIĞI ŞEHİR
“O, sizi yeryüzünden(topraktan) yarattı ve sizden yeryüzünü imar etmenizi istedi.” Yazımıza kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de, yüce Mevla’mızın bir buyruğunu bildiren Hud Suresinin 61. Ayeti ile başladık. Bu ayet ile Rabbimiz..
TANITIM VE KUTLAMA
Güney Filipinler Buayan Darüsselam Sultanlığı Prensesi Fatma Afife Gürsoy Hanım efendi Erzurum Sevdası Dergisi yazarlarından Araştırmacı, Tarihçi, Osmanlı Arşiv uzmanı Ümit Topal’ı Türkiye Özel Danışmanı olarak atamıştır. Kendisine bu yeni görevinde başarılar..