ANNELER GÜNÜNÜN BAŞLANGICI

/ 13 Mayıs 2018 / 323 / yorumsuz
ANNELER GÜNÜNÜN BAŞLANGICI
ANNELER GÜNÜNÜN BAŞLANGICI
ANNELER GÜNÜ İLK NASIL ORTAYA ÇIKTI

ABD’nin Philedelphia Eyaleti’nde 9 Mayıs 1966 günü Anna Jarvis’in annesi öldü. Annesini çok seven Anna Jarvis’in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatta kimsesi kalmayan Anna Jarvis yaşama küstü. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis’in bu durumunu yakından izleyen komşusu onunla arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşusu söyleşi sırasında Jarvis’e “İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur” dedi. Jarvis bu sözlerden çok etkilendi. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis’in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başladı. Jarvis’in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına, “Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim” dedi.

ABD Kongresi onayladı

Arkadaşları Jarvis’in önerisini çok beğendi. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Belediye Başkanı, öneriyi içtenlikle benimsedi. Öneri gazetelerde yayınlandı. ABD Kongresi Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Anneler günü, tüm dünyada kutlanan bir gün olsa da kimi ülkelerde farklı tarihlerde kutlanıyor. Türkiye’de diğer birçok ülkede olduğu gibi mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan anneler günü, bu yıl 14 Mayıs’a denk geliyor. Birçok ülkede mayıs ayının ikinci pazar günü kutlansa da kimi ülkelerde farklı tarihlerde kutlanıyor. Örneğin Afganistan, Ermenistan, Sırbistan gibi birçok ülkede 8 Mart’ta, Arap ülkelerinde 21 Mart Ekinoks’ta, Norveç’te şubat ayının ikinci pazar günü, Rusya’da Kasım ayının son pazar gününde ve birçok ülkede de başka tarihlerde kutlanıyor.

Bugün kutlanan Anneler Günü, geçtiğimiz yüzyılda ortaya çıkan bir gün olsa da “anne” temasının kutlanması dünya tarihinde eski bir gelenektir.

Binlerce yıl öncesinden beri Kybele, Rhea gibi ana tanrıçalar doğanın uyandığı bahar başlangıcında kutlamalar yapılır. Özellikle anaerkil toplumların geleneklerinde önemli bir gündür. Günümüzde de baharın ilk günü 21 Mart tarihini Anneler Günü olarak kutlayan ülkeler hâlâ var. Ataerkil düzenin baskın hale gelmesiyle bu kutlamalar değişmiş olsa, hatta kimi zaman yasaklandığı da söylense de hiçbir zaman bitmemiş.

İngiltere’de 16. yüzyılda ortaya çıkan Hristiyan “Mothering Sunday” geleneği, aslında insanın anası olarak kiliseyi kast ediyor ve vaftiz edildiği kiliseyi ziyaret etmesini öğütlüyorsa da, günümüzde gittikçe insanların annelerine hediyeler aldığı ve mutlu ettiği bir güne dönüşmüş.

Günümüzde kutlanan Anneler Günü, 1905 yılında annesini kaybeden Anna Jarvis’in bugünü anneler için bir güne dönüştürme kampanyasıyla başlar. Bu kampanya sonucunda ilk defa 1908 yılında Anneler Günü kutlanır. Gün, Amerika^da kongre tarafından da 1914 yılında tanınır ve sonraki yıllarda tüm dünyada yayılır.

Birçok ülke farklı tarihlerde ve farklı geleneklerin etkisiyle Anneler Günü kutlasa da, Türkiye de çoğu dünya ülkesi gibi Mayıs ayının ikinci Pazar gününü Anneler Günü olarak kutlar.

Tavsiye

KRONOLOJİK ERZURUM TARİHi