Bin bir hatim’ programı 15 Aralık 2017 Cuma günü başlayacak

/ 15 Aralık 2017 / 363 / yorumsuz
Bin bir hatim’ programı 15 Aralık 2017 Cuma günü başlayacak

Erzurum’da 5 asırdır devam ettirilen hatim geleneğinin, bu yıl da büyük bir coşkuya devam edecek.
PİR ALİ BABA KİMDİR?
Pir Ali Baba’nın, hicri 945, miladi 1533 yıllarında yaşadığı tahmin ediliyor. Pir Ali Baba’nın yaşadığı dönem, Yavuz Sultan Selim ve oğlu Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlı Padişahı olduğu yıllardır. Bu dönem Osmanlı Devleti’nin yükselme ve gelişme yıllarıdır. Bu yıllar aynı zamanda ilim, sanat ve edebiyat alanında büyük gelişmelerin olduğu ve günümüze kadar gelen kalıcı eserlerin oluşturulduğu yıllardır. Bu ortamda yetişen Pir Ali Baba, âlim, fazıl, zahit bir mübarek zat olup, o devrin büyük zenginlerindendir. Düzcü köyünde mutasarrıflık yapan Ali Baba, “Eğer her yıl 1001 hatim okursanız, Allahü Teala bu memleketi hususiyetle zelzeleden korur” diyerek maliki bulunduğu 8 köyden 4’nün gelirini, tamamen (meşayih ve ulemadan olan evlatları nezaretinde) Erzurum’da yılda bir defa okunmasını ihdas ettiği Binbir Hatimler’e vakf etmiş ve bu hatimler o günden sonra Erzurum’da sürekli okutularak, Birinci Cihan Harbi yıllarına kadar devam etmiştir. O yıllarda meydana gelen bazı aksamalarla okutulamayan ’’Binbir Hatimler’’, bir süre sonra Erzurum Müftüsü Hacı Muhammed Sadık Solakzâde ve o zamanın Erzurum milletvekillerinden Mühirzâde Asım Efendi ile Zihni Bey tarafından yeniden okutulmaya başlandı. Mustafa Kemal Paşa’dan izin istihsal edilerek yeniden başlayıp devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir.
Pir Ali Baba’nın mezarı merkeze bağlı Tepeköy ile (Düzcü) Tuzcu köyleri arasında, Erzurum ovasına nazır kendi adını taşıyan Pir Ali Baba tepesi üzerinde bulunuyor.

Erzurum’da asırlardır devam eden ‘Bin bir hatim’ programı 15 Aralık 2017 Cuma günü başlayacak ve 18 Ocak 2018 günü sona erecek.

HATİM OKUNACAK CAMİLER

Bin bir hatimlerin bu yıl 485’incisi okunacak. Program, Erzurum’un üç merkez ilçesindeki 50 camide gerçekleştirilecek. Hatim okunacak camiler, vakitleri ve ilçeleri şöyle:

Aziziye ilçesi: Sabah Namazından önce, Dadaşkent Merkez Çarşı Camii, Hz. Ebubekir Camii, Hacı Hüseyin Efendi Camii, Çarşı Camii.

Palandöken ilçesi: Sabah namazından sonra; Hacı Salih Efendi.

Öğlen namazından sonra; Cemaliye Camii, Ebu İshak Camii, Güneş Camii, Muhammet Lütfü Efendi Camii, Maksut Efendi Camii, Palandöken Camii, Selimiye Camii, TOKİ Camii, Yıldız Camii, Millet Camii.

Akşam namazından sonra; Abuşoğlu Camii, Babadereli Ahmet Efendi Camii, Habipbaba Camii, Hacı Ahmetbabab Camii, Hacı Osman Efendi Camii, Hz. Osman Camii, H. Said Kırküzer Camii, Hacı Salimefendi Camii, Şehit Murat Ellik Camii, Yavuz Sultan Selim Camii, Saime Hatun Camii, Solakzade Camii, Piralibaba Camii, Suataslan Camii, Fatih Camii, Köşk Camii, Sakıp Efendi Camii.

Yakutiye ilçesi: Sabah namazından önce ve akşam namazından sonra; Hamidiye Camii, Çırçır Camii, Kavak Camii.

Akşam namazından sonra; Şerefiye Camii, İlhamiye Camii, İhmal Camii, Kardeşler Camii, Dervişağa Camii, Yukarı Mumcu Camii, Dere Mahallesi Camii, Hilalkent Camii, Veysel Karani Camii, Dumlu Merkez Camii.

Sabah namazından önce; Ayazpaşa Camii, Nişancı Camii, Köseömerağa Camii, Cennetzade Camii, Dumlu Çarşı Camii.

1001 Hatim programı dâhilinde hatimlerin duası ise Ulu Camii’nde 19 Ocak 2018 Cuma günü erkeklere, 20 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 09.00’da bayanlara yapılacaktır.Ahmet Cinisli

Tavsiye

Kudüs  Yürüyüşü