BÜYÜKŞEHİR’DEN MUHTEŞEM BİR YAPIT DAHA: “DİRİLİŞ SENFONİSİ”

/ 20 Mart 2018 / 144 / yorumsuz
BÜYÜKŞEHİR’DEN MUHTEŞEM BİR YAPIT DAHA: “DİRİLİŞ SENFONİSİ”

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu “Diriliş Senfonisi” adlı oyunla tarihi adeta yeniden canlandırdı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Diriliş Senfonisi” adlı oyun geçtiğimiz hafta seyirciyle buluştu. Büyük bir coşkuyla izlenen oyun, başta Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Erzurum’un kurtuluşu gibi konuları işlerken, İstiklal Marşı’nın kabulü ile Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarındaki hikâyelerinin de bir araya getirildiği bir kurgudan oluşuyor. Yazarlığını Ziya Kibar’ın yaptığı “Diriliş Senfonisi” adlı oyunu Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Aydemir yönetti. Farklı tekniklerin kullanıldığı ve toplam 12 farklı hikâyenin canlandırıldığı oyunda, Şehir Tiyatrosu oyuncuları ve teknik ekibi de görev aldı.

KURTULUŞ HİKÂYELERİ CANLANDIRILIYOR

Oyunla ilgili görüşlerini dile getiren Yönetmen Bünyamin Aydemir, oyunda toplam 34 kişilik ekibin bulunduğunu belirterek, “Kurtuluş hikâyelerimizin doğru ve etkili bir şekilde sahneden seyirciye aktarılmasına hizmet eden oyunumuz, kısa bir çalışma sürecinin ardından tamamlandı. Kısa zamanda önemli bir çalışma gerçekleştirdik. Ekip olarak hepimiz büyük özverilerde bulunduk. Bu bağlamda ekipteki tüm arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

BAŞKAN SEKMEN’E TEŞEKKÜR

Oyunun ilk gösteriminin 15 Mart Perşembe günü yapıldığını belirten Aydemir, “Oyunumuz birbirinden farklı hikâyeleri, farklı tiyatral tekniklerle harmanlayarak seyirciyle buluşturdu. Seyirciler büyük keyif aldı. Kuşkusuz Büyükşehir Belediyesi’nin imkânlarıyla gerçekleşti böylesi güzel bir çalışma. Yeni yapılan İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde mükemmele yakın fiziksel koşullar var. Bu bağlamda özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen’e bir tiyatrocu olarak içten minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Erzurum’a muhteşem bir eser kazandırmış. Açık söylemek gerekirse, bu çapta bir tiyatro binası batıdaki birçok büyük şehirde dahi yok. Kıymetini bilmemiz ve emek verenlerin haklarını teslim etmemiz lazım” diye konuştu.


OYUN ÜCRETSİZ

Müzikli ve çoklu anlatım tekniğine sahip olan oyunun ilk iki gösterimi büyük beğeniyle izlenirken, diğer gösterimlerin bir ay boyunca pazartesi ve salı günleri İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 19.00’da gerçekleşeceği bildirildi. Oyun ücretsiz olup, giriş kartları İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi gişesinden temin edilebiliyor. Ziya Kibar’ın kaleme aldığı oyunu, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Aydemir yönetirken, teknik ve oyuncu kadrosu şehir tiyatrosu ekibinden oluşuyor. Yönetmen Bünyamin Aydemir, muhtelif tarihlerde oynanacak olan gösterimlere herkesi davet etti.