DOĞU ANADOLU İHRACATÇILAR BİRLİĞİ URGE GIDA KÜMESİ KATAR PAZARINDA

/ 19 Mayıs 2018 / 254 / yorumsuz
DOĞU ANADOLU İHRACATÇILAR BİRLİĞİ URGE GIDA KÜMESİ KATAR PAZARINDA

Büyük Süpermarket Zincirleri İle Toplantı

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği URGE Gıda Kümesi firmaları ile Katar pazarına yönelik olarak yurtdışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirdi.

                                                                             Doha/Katar Ticaret Müşavirimiz Sayın Burak GÜREŞÇİ ile Hasbıhal Ettik.

Doha Ticaret Müşaviri Sayın Burak Güreşci tarafından Katar ülke pazarına ilişkin olarak heyet üyelerine detaylı bir brifing verilmiştir. Brifing sonrasında heyet üyelerinin Katar pazarına ilişkin sorularını yanıtlayan Sayın Güreşci ambargo sonrasında özellikle gıda sektöründe Türk ürünlerinin artan pazar payına işaret ederek, nüfus olarak küçük bir ülke olmasına karşın yüksek alım gücü nedeni ile ve son dönemde iki ülke arasında son derece olumlu seyir izleyen ikili ilişkiler neticesinde Katar’ın gıda üreticilerimiz için son derece cazip bir pazar olduğunu belirterek DAİB gıda kümesinin ticaret heyeti programı kapsamında Doha’yı ziyaret etmesinin son derece isabetli bir karar olduğunu belirtmiştir.

Mevcut durumda ticareti kısıtlayan en önemli etkenin bazı diğer Körfez ülkelerinin halen uyguladıkları ambargo nedeni ile nakliye maliyetlerinin, alternatif rotaların kısıtlı olması nedeniyle artmakta olduğunu belirten Sayın Güreşci alternatif nakliye rotaları oluşturulması ve maliyetlerin düşürülmesi için hem Türkiye hem de Katar yetkili birimlerinin girişimlerini sürdürdüğünü belirtmiştir. Yine Türkiye ile Katar arasında imzalanması gündemde olan Serbest Ticaret Anlaşmasına ilişkin görüşmelerin devam ettiğini belirten Sayın Güreşci mezkur anlaşmanın imzalanması durumunda gıda ve tarım ürünleri olmak dahil olmak üzere tüm ürün gruplarında Türkiye’nin Katar’a olan ihracatının daha da artmasını beklediklerini belirtmiştir.

İkili İş görüşmeleri gerçekleştirildi

İkili iş görüşmelerinin açılış konuşması Doha Büyükelçimiz Sayın Fikret Özer tarafından yapılmıştır. DAİB heyetinin Katar ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Sayın Özer ikili iş görüşmelerinin katılımcı firmalarımız için hayırlı olmasını temenni ederken Doha Büyükelçiliği olarak Katar pazarını hedefleyen tüm firmalarımıza destek vermeye hazır olduklarını ifade etmiştir.

İkili iş görüşmelerine Katar’dan 30 ayrı firmadan yaklaşık 40 temsilci katılım sağlamış ve gün boyunca toplam 110 ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Görüşmelere katılan firmalar arasında Katar gıda pazarında çok büyük pazar payına sahip olan ve ülkenin gıda & içecek ithalatının önemli bir kısmını tek başına gerçekleştiren Qatar National Import Export (QNIE) gibi firmaların yanı sıra Abu Isa, Al Lateef, Alhayat, Almana, Panda ve Saba Trading gibi önemli gıda ithalatçısı, distribütör ve toptancıların yanı sıra Lulu ve Family gibi önde gelen perakendecilerden de katılım olmuştur.

DAİB Başkanı Sayın Ethem TANRIVER; Katar’a bölgemizden yapılan ihracatı artıracağız!

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Koordinatörlüğü ve Birliğimiz organizasyonunda, “Bölgemizdeki Gıda İhracatının Artırılması” isimli projemiz kapsamında, Doha/Katar’da düzenlenen Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti” programı sırasında gerçekleştirilen bu faaliyetler ile ihracat yapanların ihracat miktarlarının artırılması, hiç ihracat yapmamış firmalarımızın da gerek yabancı alıcılarla ticari görüşmeler yapmak, gerekse ürünlerinin dış pazardaki durumunu gözlemlemek, aynı sektördeki rakiplerini tanımak ve ihracat tecrübesi yaşamalarına imkan vermenin yanı sıra, ülkelerimiz arasındaki mevcut ikili ticari ilişkilerin ve genel anlamda dış ticaretin geliştirilmesi ve artırılmasına yardımcı olmak gibi hususlar hedeflenmiştir.

İhracat seferberliği başlatmak amacıyla yola çıkılan ve kümelenme odaklı hazırlanan URGE projemiz kapsamında firmalarımıza verilen hizmetler değerlendirildiğinde, belirlenen hedeflere, diğer değişle firmalarımızın ihracata ulaşmada kat etmesi gereken bütün aşamalar tecrübe edilmiştir.