Erzurumu Fotoğraflıyanlar Ömer Akpınar

/ 12 Aralık 2017 / 556 / yorumsuz
Erzurumu Fotoğraflıyanlar Ömer Akpınar

Ömer AKPINAR birbirinden güzel çektiği Erzurum Fotoğrafları ile sosyal medya kullanıcılarının tanıdığı gerçek bir Erzurum sevdalısı olan fotoğraf sanatçısıdır. Erzurum Fotoğrafları ve Yeni Erzurum Fotoğrafları Facebook gruplarında paylaştığı Erzurum fotoğrafları ile birçok beğeni ve yorum almakta olan Ömer AKPINAR ile Erzurum ve fotoğraf üzerine keyifli bir röportaj yaptık

ÖMER Bey bize kendinizi tanıtır mısınız?

1969 yılında Erzurum ilimizin Oltu ilçesinin Sarısaz mahallesinde doğdum. İlkokulu bitirdikten sonra Ortaokul ve Lise tahsilimi İmam Hatip Lisesinde tamamladım. Konya Selçuk üniversitesinde başlayan İlahiyat tahsilimi Atatürk Üniversitesine yatay geçiş yaparak burada tamamladım. Mezun olduğum 1995 yılında İstanbul’da Din kültürü öğretmeni olarak göreve başladım. Daha sonra Oltu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesine atandım ve halen burada öğretmenlik görevimi yürütüyorum.

Fotoğraf merakı nasıl başladı ve fotoğrafçılık üzerine nasıl bir eğitim aldınız?

Gezmeyi seviyorum. Bendeki fotoğraf merakı aslında gezmemle ilgili, gezdiğim yerlere ilişkin hatıra fotoğrafları çekmekle başladı diyebilirim lise yıllarında düzenlenen gezilerimde arkadaşlarımla beraber çektiğimiz fotoğraflar bendeki fotoğraf merakının ilk yansımalarıdır. Fotoğrafçılığa ilişkin aldığım her hangi bir kurs veya ders olmadı. Tamamen kişisel çabalarım ve internet üzerinden edindiğim bilgiler ile fotoğrafçılık alanında bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Şu anda Canon marka yarı profesyonel bir fotoğraf makinesi ile fotoğrafları çekiyorum.

Örnek aldığınız ya da beğendiğiniz fotoğrafçılar var mı?

Tabi ki var Hayatın Renkleri isimli derginin editörü Hasan OK, fotoğraf mektebi isimli sitenin yöneticisi Okay TURKAY en çok etkilendiğim isimler. Fotoğraflarını beğendiğim fotoğrafçılara örnek olarak şu isimleri sayabilirim; Ömer Yaşar ÖZDABAK, Nihat KILIÇOĞULLARI, Yasin DELİBAŞ ve Öztürk AKKÖK.

Fotoğraf çekerken neye dikkat ediyorsunuz? Fotoğraf anlayışınız ne?

Sanat ve estetiğe dikkat ediyorum. İyi bir bakış açısı yakalamaya çalışıyorum. Fotoğraflarımı görenlerin zevk alacağı bir tarzı yansıtmaya özen gösteriyorum. Fotoğraf çekerken iyi bir ışık yakalamak benim için önemli ister gece isterse gündüz olsun ışığa önem veriyorum. Zaten iyi bir fotoğrafın temelinde yatan ana unsurda ışık olduğunu herkes bilir. Portre çalışmam genellikle şehir, mekan ve manzara fotoğrafları çekerim.

Fotoğraf çekerken ne hissediyorsunuz?

Fotoğraf çekerken eğer tarihi bir mekânı pozlu yorsam geçmişe yolculuk yaparım. Gelmiş ve geçmiş insanları düşünerek ibret alırım. Eğer bir doğal güzellik çekiyorsam Rabbimin yaratma kuvvetini hissediyorum. Şehir fotoğrafı çektiğimde o şehrin iki yüzünü yakalamaya çalışırım şehrin görselliği ve arka yüzünü aynı anda yansıtmak benim şehir fotoğrafçılığımdaki en önemli amacım. Bir şehrin kültürel ve sanatsal etkinliklerini fotoğraflamak benim için başlı başına bir zevk.

Fotoğraf çekerken karşılaştığınız güçlükler nelerdir?

En büyük güçlük aslında kapsamlı ve profesyonel bir fotoğraf eğitimine sahip olmayışım diyebilirim. Bundan sonra karşılaştığımız en büyük güçlük insanların bize bakış açısı, bazen insanlar bize bir deli gözüyle bakıyorlar, fotoğraf çekmemiz elimizde fotoğraf makinesi ile dolaşmamızı tuhaf ve komik buluyorlar. Fotoğraf çekerken yaşadığımız bir diğer güçlük ise şehir mobilyalarının özellikle elektrik direkleri ve bunlar arasında uzanan teller ile çöp kutuları ve tabelaların görselliği bozması. Özellikle tarihi ve turistik mekanlarda bu soruna bir çözüm bulunmalı diye düşünüyorum. Bu soruna

ilişkin olarak Çifte Minareli Medreseden, Ebu İshak Türbesini çekerken kadrajımıza giren direk ve kabloları ve Yakutiye Kent parkındaki spotları Erzurum’da örnek olarak gösterebilirim.

Erzurum fotoğraflarını çekerken neye önem veriyorsunuz ve en çok hangi mekanları kadrajlıyorsunuz?

Erzurum fotoğraflarını çekerken Erzurum’un tarihi değerlerini yansıtmaya çalışıyorum. Çifte Minareli medrese, Yakutiye medresesi ve Lalapaşa camileri benim en favori mekanlarım. İç mimari çekimlerde ise Abdurrahman Gazi Türbe Cami ve Atatürk üniversitesinin içinde yapılan yeni cami benim en çok hoşuma giden mekanlar. Taş binalar içerisinde ise Atatürk evi ve kongre binasında çalışmak gerçekten bir zevk. Erzurum’un doğal manzaraları olarak Tortum gölü, kütüklü göl, uzunoluk mesire alanı ve yedi göller fotoğrafçılık açısından zengin alanlar, Çat baraj gölünün çevre düzenlemesinin yapılması ile manzara fotoğrafçılığı açısından buralarının çok zenginleşeceğini düşünüyorum. Bu alanların haricinde Oltu kalesi, Öşvank Kilisesi, Rus kilisesi, Aslanpaşa cami ve medresesi, Mısri Zemnun kümbeti fotoğrafını çekmekten zevk aldığım yerler arasında saymak isterim.

Erzurum’da fotoğraf sanatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Erzurum’da hakikaten kaliteli fotoğrafçılar var. Erzurum ise gerçekten fotoğraf çekimine uygun şehirlerden biri, birçok tarihi alanları var. Ancak fotoğraf etkinlikleri az daha fazla fotoğraf sergileri açılmalı, fotoğraf müzelerinin kurulması gerektiğine inanıyorum. Bence Erzurum fotoğrafçıları bir dernek altında buluşmaları gerekir. Facebook gruplarını takip ettiğimiz zaman Erzurum fotoğrafçılığının durumu hakkında fikir edinebiliriz. Sanatsal açıdan çok iyi fotoğraflar paylaşılıyor ancak yeterli paylaşım var diyemem, bir sürü takipçi var ama beğeni ve yorum sayısı çok yetersiz. Bir fotoğrafçı çektiği şehir fotoğraflarında sadece tarihi değil, sanatsal ve doğal güzellikleri de yansıtmalı sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda şehrimizin bu özelliklerini ön plana çıkaracak fotoğraflara daha fazla ağırlık verilmelidir. Bu konuda hakikaten Karadenizli fotoğrafçıları tebrik ediyorum.

Fotoğrafçı gözüyle Erzurum’u değerlendirebilir misiniz?

Bir fotoğrafçı olarak Erzurum’u eski ve yeni Erzurum olmak üzere ikiye ayırmamız gerektiğine inanıyorum. Eski Erzurum harika şehir manzaraları olan, bir ruhu ifade eden mahalleler ve sokaklardan oluşur. Eski Erzurum’un yeniliğe yenik düştüğünü görüyoruz. Tarihi eserlerin çevresinin açılması beni mutlu ediyor. Çevre düzenlemesi iyi yapılırsa bunun fotoğrafçılık açısından iyi olacağına inanıyorum. Özelikle kale, türbe, kümbet ve camiler ile bitişik olan dükkânların ve evlerin yıkılmasının iyi olduğu fikrindeyim. Yeni Erzurum’un şehir siluetini bozan çok katlı yapılaşmaya gitmesi fotoğrafçılık açısından hiç de iyi değil. Özellikle çifte minareli medreselerin arkasında yükselen çok katlı binalar şehrin silueti için bir felaket olarak kabul ediyorum. Abdurrahman Gazi Türbesini ve Palandöken Dağlarını örten bu binalara karşı Cumhurbaşkanımızın Süleymaniye silueti için gösterdiği duyarlılığın ve tepkisinin aynısının gösterilmesi gerekiyor. Tabyaların restore edilmesi ve rekreasyon düzenlemesinin yapılması fotoğrafçılık ve turizm açısından iyi olacağı inancındayım. Burada bir insan bir vatandaş olarak duyduğum bir rahatsızlığımı ifade etmek isterim; üç kümbetler arasındaki ve çevresindeki mezarlıkların yok edilmesi bu şehir için hiç iyi olmadı, burada fotoğraf çekerken mezarlıklar üzerinde dolaştığımı hissediyorum bu manen sarsıcı oluyor.

Benzer Konular
ILICA ÇERMİK FESTİVALI
ERZURUM TÜRK OYUNLARI
15 Temmuz Destanı

IŞIK TUR