İSPANYA İZLENİMLERİ ( ENDÜLÜS’ÜN İZİNDE) 1- BÖLÜM

/ 15 Ocak 2018 / 286 / yorumsuz
İSPANYA İZLENİMLERİ  ( ENDÜLÜS’ÜN İZİNDE)  1- BÖLÜM

Hz. Osman‘ın “Allah, nasip ettirmeyeceği şeyi hayal ettirmezmiş” diye anlamlı bir sözü vardır.

Çoğumuz, hayatımızda bu sözün içeriği ile ilgili bir takım yaşanmışlıklara şahit olmuşuzdur.

İşte, yıllar önce İspanya’ya gidip Endülüs Emevi Devleti’nin muhteşem mirasını görmeği hayal etmiştim.

Bir İlaç dağıtım şirketinin İspanya’da yapacağı eczacılıkla ilgili bir toplantıya davet edildiğimde bu hayalimi gerçekleştireceğimi düşünmüş, bir hayli sevinmiştim.

Evraklarımı tamam edip ilgili firmaya göndermiş ,özetle her türlü hazırlığımı yapmış, gidecek günü iple çekmeye başlamıştım.

Ne var ki benimle birlikte birkaç eczacının vizesi çıkmamış ,dolayısıyla bu geziye katılamamış, Endülüs’ü görme hayalimiz bir başka bahara kalmıştı.

Aradan yıllar geçti. Eşimle birlikte İspanya ve Portekiz’le ilgili yeni bir gezi için niyetlendik. Vizemizi aldıktan sonra 27.10.2017 tarihinde İstanbul Atatürk Hava Limanı’ndan İspanya’nın Malaga şehrine gitmek üzere THY uçağına bindiğimizde “Nasip bu güneymiş” deyip koltuklarımıza oturduk.

08.40 başlayan yolculuğumuz İspanya yerel saati ile saat 12.45 de sona erdi.

Malaga Havaalanı’ndaki pasaport işlemlerimiz çok kısa sürdü.

Rehberimiz Kamil Bey, 25 yıl İspanya’da kalmış ve üniversiteyi burada bitirmiş profesyonel bir rehberdi.

Aracımız bir saat gecikeceği için, tur rehberimiz Kamil Güller bizi havaalanındaki bir kafeye götürüp çay ve kahve ikramında bulundu.

Bu aşamada bende etrafı izlemeye başladım. İlk öğrendiğim İspanyolca kelime ,çıkış manasına gelen “Salida” oldu.

Bir müddet sonra aracımız geldi. Portekizli olan kaptanımız Nuno ile tanışıp, aracımıza bindik. Bu esnada Portekizce merhabaya “Bondia“ denildiğini öğrendik.

Malaga’nın da içinde bulunduğu bölgeye ”Cennetin Olduğu Yer” manasına gelen Endülüs veya Andolus deniliyormuş.

Bu bölgede Sevila, Malaga ve Granada isimli üç şehir bulunuyor.

Panoramik Malaga turuna başladığımız da Kamil Bey, saatlerimizi bir saat geri almamızı söyleyip, İspanya hakkında kısa bilgiler vermeğe başladı.

Dükkanların bir kısmının kapalı olduğunu gördüğümüzde Kamil Bey, Araplar dan bu güne kalan alışkanlıklardan birinin “Siesta” olduğunu anlatıp, bu gelenekten dolayı İspanyolların saat 14 00-17 00 arasında uyuduklarını, istirahat ettiklerini ifade etti.

Malaga, “Güneşli Kıyılar” olarak adlandırılıyor ve 750 000 nüfuslu özerk bir bölge.

Yazın nüfusun iki katına çıktığı Malaga’da en büyük sektör turizm.

İspanyollar ,İngiliz turistleri çekmek için “Tatile Gelin, Güneş Yoksa Paranızı İade Ederiz” diye bir slogan ortay atmışlar.

İspanyanın, Barcelona ve Valencia’dan sonra üçüncü büyük limanı Malaga’ da bulunuyor.

Şehirde zeytinyağı ve bira fabrikalarının çokluğu göze batıyor.

Yolculuğumuz esnasında görkemli yapısıyla Malaga Kültür Merkezi ile liman girişini gördük.

Evlerdeki yeşil perdeler dikkatimizi çekti. Zaman önce fakir evlerinde bu perdelerin kullanıldığını ve günümüze kadar bu alışkanlığın devam ettiğini anlatan rehberimiz ,levhalarda A ve L harfleri varsa bunun Arapçadan geldiğini ve ön ifade olarak kullanıldığını hatırlattı.

Gezimiz sırasında evlerin balkon ve pencerelerine asılan sarı kırmızı renkteki İspanya bayrakları dikkatimizi çekti.Rehberimiz, bu durumun Katalanların ayrılma isteklerine karşı bir refleks olduğunu ifade etti.

2002 yılından sonra ekonomik açıdan gelişen İspanya’da asgari ücret 900 ve 1200 Euro arasında değişiyormuş. Liman Caddesi’nden geçerken billboardlarda 12 000 Euro dan satılan araba reklamlarına gıpta ile baktığımızı söyleyebilirim.

İspanyollar çok rahat bir millet. işlerini çok ağır görüp, son derece yavaş hareket ediyorlar. Kamil Bey, bu yüzden dolayı lokantalarda sipariş konusunda sıkıntılar yaşayabileceğimizi hatırlattı.

İspanya da polisin hırsızlık olaylarında darp yoksa karışmaması çok tuhafımıza gitti.

Kızarmış balık, bulgurlu pilav ve “Caspaco” denilen çorba yiyecekleri arasında ön planda bulunuyor.Devamı 2.Bölümde