On Birinci Kalkınma Planı Doğu Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı

/ 26 Mart 2018 / 193 / yorumsuz
On Birinci Kalkınma Planı Doğu Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı

On Birinci Kalkınma Planı Doğu Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı

On Birinci Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları bünyesinde yedi coğrafi bölgede düzenlenen bölge istişare toplantılarının ikincisi, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın başkanlığında Erzurum’da gerçekleştirildi.

Yerel düzeyde yürütülen plan hazırlık çalışmalarının devamı niteliğinde olan On Birinci Kalkınma Planı Doğu Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı’na; Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri illeri olmak üzere toplam on beş ilin valileri, belediye başkanları, üniversite rektörleri, kalkınma ajanslarının genel sekreterleri, oda ve borsa başkanları katıldı.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu yaptığı açılış konuşmasında, “On Birinci Kalkınma Planı” yerel hazırlık çalışmaları kapsamında her bir coğrafi bölgede düzenlenen istişare toplantılarının ikincisi olan Doğu Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısına bölge illerinden iştirak eden tüm katılımcıları Erzurum’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye olarak terörle mücadelede önemli bir mesafe kaydettik. Bununla birlikte 2017 yılında tüm dünyayı şaşırtan bir büyüme performansı gerçekleştirdik. Büyümenin kompozisyonu da sağlıklı gözüküyor. İstiklal mücadelemizde Doğu Anadolu Bölgemizin ve özellikle Erzurum’un büyük önemi var. Bu vesileyle şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ülke olarak 2013 yılından itibaren sıkıntılı süreçler yaşadık. Gezi hadiseleri, 17-25 Aralık ve sonrasında 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ülkemizin önünü kesmeye çalışanlar oldu. Bir taraftan bunlarla mücadele ederken bir taraftan da ülkemizin kalkınma performansını devam ettirmeye çalıştık. Bu süreçte en büyük desteği Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldık. Biliyorsunuz Afrin operasyonumuz var. Kimi kesimler “kaygılıyız” diyorlar. Acaba neden kaygılılar? O bölgeye özgürlüğün gelmesinden mi? Tüm Mehmetçiğimize Allah muvaffakiyetler nasip etsin. Nasıl ki FETÖ’den temizlenme noktasında ülkemiz önemli bir yol aldıysa aynı şekilde diğer terör örgütleriyle de etkin olarak mücadele ediyoruz.

On Birinci Kalkınma Planı vesilesiyle bir aradayız. Bu planda katılımcılığa büyük önem veriyoruz. Bu plan 81 milyon vatandaşımızın planı. Her bir ilimizin öncelikleri nelerdir, bunları görelim düşüncesiyle hareket ettik. Her bir ilimizde üçer adet toplantı gerçekleştirildi. Biz de o bölgelerin nihai yaklaşımını görelim diye böyle bir toplantı gerçekleştiriyoruz. 76 özel ihtisas komisyonu ve 3350 temsilci çalışmalarını tamamladı. Yine TBMM’de komisyonların görüş ve önerilerini de aldık. Ayrıca Kalkınma Bakanlığı web sitesinde 20 binin üzerinde vatandaşımızın cevapladığı bir anket düzenledik. Özetle, bütünüyle katılımcı bir plan hazırlanmasını arzu ediyoruz. Sizden beklentimiz ülkemizin ve bu bölgenin önceliklerine ilişkin önerilerinizi belirtmenizdir. 15 yılda yapmış olduğumuz altyapı yatırımları ile Doğu Anadolu Bölgesi kabuğunu kırmıştır. Artık kuzey-güney bağlantısını geliştirecek altyapı yatırımlarını tamamlamaya çalışıyoruz. 2000’li yılların başında Erzurum’a gelmiştim. O günkü Erzurum ile bugünkü arasında dağlar kadar fark var. Van’a 500 binden fazla turist gelmiş. Erzurum’a 200 binden fazla turist geliyor. Bunu daha da artıracağız. Doğu Anadolu Bölgemizden çok umutluyuz. İşbirliği halinde yoğun çabamızı sürdüreceğiz. Bundan sonra önem vermemiz gereken şey iyi yönetişimdir. Katılımlarınızdan dolayı her birinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından bölgenin önde gelen aktörleri söz alarak sorumluluk alanları ile ilgili, On Birinci Kalkınma Planı’na aktarılmasını istedikleri hususlara yönelik görüşlerini belirttiler. Plana yönelik görüş alışverişlerinin ardından toplantı sona erdi.