TSK MEHMETÇİK VAKFI Bağışlar da, Yardımlar da Artarak Devam Ediyor

/ 13 Temmuz 2018 / 67 / yorumsuz
TSK MEHMETÇİK VAKFI Bağışlar da, Yardımlar da Artarak Devam Ediyor

Şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere ölüm ve maluliyet yardımı yapan Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı; aldığı bağışlarla şehit ve gazi çocuklarının eğitimine de çok önemli ölçüde katkı sağlıyor. Verdiği maddi desteğinin yanı sıra hayat boyu manevi destek ile de bu ailelerin yaralarını sarıyor.

Bu sene 36. kuruluş yılını kutlayan Mehmetçik Vakfı; 36 yıl boyunca 51.656 Mehmetçik ve Mehmetçik Ailesi’ne 741.647.592 TL yardım yaptı. Türk İnsanının vakfa olan sevgisi ve güveni sonucunda yapılan bağışlarla halen 989 Şehit, gazi veya malul Mehmetçik çocuğunu okutuyor. Bakım yardımı almaya devam eden malul gazi ve engelli Mehmetçiklerle birlikte toplam 8.756 kişiye her ay 8.800.000 TL maddi yardım yapıyor.

NAKİT BAĞIŞ YÖNTEMLERİ

TSK Mehmetçik Vakfına nakit bağışlar; doğrudan banka aracılığıyla yapılabilmesinin yanı sıra, makbuz karşılığı Vakıf genel müdürlüğüne, vakıf temsilciliklerine veya vakfa bağlı şirketlere de yapılabilmektedir. Ayrıca; Vakfın internet sitesi üzerinden online olarak bağış yapılabildiği gibi SMS ile de bağışta bulunulabilmektedir.

Kurumsal bağışlar kurumlar ve gelir vergisinden düşülebilmektedir.

Banka Aracılığıyla Bağış

TSK Mehmetçik Vakfına banka yolu ile bağış yapabilmek için; anlaşmalı bankaların İnternet bankacılığı bağış işlem menüsünden veya bu bankaların şubelerinden yararlanabilirsiniz. Banka şubelerinden yapacağınız bağışlarda banka görevlisine “TSK Mehmetçik Vakfına bağış yapmak istiyorum” demeniz yeterlidir. Bu şekilde bağış yaptığınızda, banka görevlisi Kurumsal Tahsilat / Bağış Ekranı’nı kullanacağı için masraf alınmayacak ve bağış bilgileriniz otomatik olarak Vakıf sistemine gönderilecektir. Anlaşmalı Bankalar: T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Akbank, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Denizbank ve Finansbank.   

SMS ile Bağış

Arzu eden vatandaşlarımız, TÜRK TELEKOM, TURKCELL veya VODAFONE GSM operatörlerine ait faturalı telefonlardan 2582’ye MEHMETÇİK yazıp kısa mesaj (SMS) göndererek Mehmetçik Vakfı’na 10,00 TL tutarında bağışta bulunabilirler.

GAYRİMENKUL BAĞIŞ YÖNTEMLERİ

Mehmetçik Vakfının gelir kaynaklarından biri de Vakfa bağışlanan gayrimenkullerden elde edilen gelirlerdir. Herhangi bir hukuksal sorunu (imar sorunu dâhil), birden fazla hissedarı olmayan, tapusu tamamen bağışçıya ait, Vakfa gelir getirebilecek nitelikteki gayrimenkuller, bağış olarak kabul edilmektedir.

Gayrimenkul bağışları, şartsız, intifalı ya da vasiyetname tanzim etmek sureti ile yapılmaktadır.

Şartsız Bağış

Bağışlanan gayrimenkulün tam mülkiyet hakkının Vakfa intikal ettiği bu bağış şeklinde bağışçı, Vakıf yetkilileri ile birlikte ilgili tapu sicil müdürlüğüne giderek taşınmazın tapusunu Vakıf üzerine intikal ettirir. Bu işlemde, Vakfın vergi muafiyeti olduğundan bağışçı tarafından herhangi bir vergi ya da harç ödemesi yapılmaz.

İntifalı Bağış

Bağışlanan gayrimenkulün intifa hakkının bağışçıda kaldığı bu bağış şeklinde bağışçı, ilgili tapu sicil müdürlüğüne giderek gayrimenkulün çıplak mülkiyetini Vakfa devreder. Gayrimenkulün intifa hakkı bağışçıya ait olduğu için, bağışçı vefatına kadar gayrimenkulde oturabilir veya onu kiraya verebilir, ancak gayrimenkulü satarak veya devrederek tasarrufta bulunamaz ve gayrimenkul üzerinde yapının esasına yönelik değişiklik yapamaz. Bağışçının vefatı halinde, Vakıf yetkilileri tarafından gayrimenkul üzerindeki intifa şerhi kaldırılır ve gayrimenkulün tüm tasarruf ve kullanma hakkı Vakfa ait olur.

Vasiyetname ile Yapılan Bağış

Noterden vasiyetname tanzim edilerek yapılan bu bağış şeklinde, bağışçı menkul ve gayrimenkul mallarının Vakfa hangi şartlarla kalmasını istediğini noterde belirtir. Vasiyetname tanzim edilirken “Akli Melekeleri Yerindedir” raporu ve iki tanık gerekmektedir. Noter, vasiyeti bir yazı ile nüfus müdürlüğüne bildirir. Bağışçı ise, vasiyetnamesi hakkında Vakfa bilgi verebilir veya vasiyetnamesinin bir suretini Vakfa gönderebilir. Bu bilgi ve belgeler Vakfın arşivinde saklanır.

Vasiyetname ile yapılan bağış için Merhum Zeki MÜREN’in yaptığı bağış bir örnektir. Sanat güneşimiz Zeki MÜREN, tüm mal varlığının yarısını vasiyetname düzenlemek suretiyle TSK Mehmetçik Vakfına bağışlamıştır.