Türk uzmanlardan kansere karşı dev adım

/ 8 Mayıs 2018 / 188 / yorumsuz
Türk uzmanlardan kansere karşı dev adım

Prof. Dr. Engin Ulukaya ve Prof. Dr. Veysel Turan Yılmaz’ın ekipleriyle birlikte gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmada kanser tedavisine yönelik olumlu sonuçlar alınıyor. “Tamamen bu ülkeye ait bir bileşik ortaya çıkardık ve ilk aşamalardan başarıyla geçti.

En büyük hayalimiz ülkemize kanser ilacı hediye etmek” diyen İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Ulukaya, bu bileşiği insanlar üzerinde test etmek için hazır olduklarını açıkladı.

Palladyum adı verilen bir metal kullandıklarını aktaran Prof. Dr. Ulukaya şu bilgileri verdi:  “Bazı kanser türlerini hariç tutarsak, şimdilik kanseri tamamen yok etmek mümkün değil.  Ama kanser hastasının uzun süre yaşaması mümkün olacak. Kronik hastalıklar gibi örneğin 20-25 yıl yaşayabilecek. Vücutta tümör olacak bir noktada ama metastaz (sıçrama) yapma şansı olmayacak, biz ona metastaz yaptırmayacağız. Dolayısıyla uzun hayat sürelerine ulaşılmış olacak.” Türk bilim insanlarının geliştirdiği bileşik, ABD Patent Ofisi tarafından patente değer görüldü.