10 Aralık 2023

ERZURUM SEVDASI DERGİSİ VEFA ÖZEL SAYISI ZEKİYE ÇOMAKLI

0
ERZURUM SEVDASI DERGİSİ 48.SAYISI 2023

ERZURUM SEVDASI DERGİSİ 48.SAYISI 2023

SUNUS                                                                                                                                                                                                       

Şehrimizin en büyük sorunlarından biri vefa eksikliği; şehir adına çalışan onun sorunlarını dile getiren o sorunları çözülmesi için uğraşan insanlar hep bir köşeye itilmekte, yalnız bırakılmakta, haklarında aslı ve astarı olmayan dedikodular üretilmektedir. Erzurum’a dönük faydalı olan hemen hemen her işte görev almak ve hiç kimse yoksa bile bu işte ben varım demek cesaretini gösteren insanlara karşı şehir olarak vefamızı göstermek belki de şu anda karşılaştığımız birçok sorunun çözülmesine ciddi bir katkı sağlayacak olan stratejik aklın oluşmasına zemin hazırlayacaktır.

Erzurum Sevdası Dergisi olarak Erzurum üzerine değişik alanlarda çalışmalar yaparak şehrin hafızasına, kültürüne, kalkınmasına dönük ciddi katkı sağlayan, basılı kitapları olan ve 65 yaş üzerinde olan ve dergimizde yazıları yayınlanan birbirinden değerli beş kişiye dönük bir vefa özel sayı serisi hazırlamaya karar verdik.

Vefa özel sayılarımızın ilkinin konusu olan Zekiye Çomaklı, Erzurum ile bütünleşen ve birçok farklı alanda yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran, Erzurumluların tabiriyle Erzurum’un ablası olarak bilinen bir araştırmacı, yazar ve aktivistdir. Anlatı ve öykü tarzına uygun bir yazı sitili olup kaleme aldığı eserlerde hitap etmiş olduğu Erzurum halkına kendini ifade etmekte son derecede başarılı olmuştur. Bundan dolayı okuyucularına derin bir etki bırakma konusunda oldukça etkilidir ve Erzurum yazı dünyasında önemli bir aktör olarak kendisini kabul ettirmiştir.

Erzurum ve çevresinin tarihi ve kültürel değerlerini konu alan birçok araştırmaya ve aktiviteye başarılı çalışmaları ile imzasını atmıştır. Erzurum’un tarihine kültürel zenginliklerine ve yaşam biçimine çarpıcı şekilde tasvirlerde bulunarak yaptığı araştırmaları okurlarının beğenisine sunmakta oldukça başarılı olmuştur. Erzurum’un yerel değerlerinin korunmasına ve tanıtılmasına dönük aktivitelere önemli katkılar sağlamıştır. Erzurum kültürünün temsilcisi olarak Erzurum kadim tarihinin ve zenginliğinden beslenen ailevi değerlerini büyük bir tutku ve özen ile yaşamına yansıtmaktadır. Üretken yazarlık kariyerinde sürdürmüş olduğu bu yaşam tarzı etkili olmuştur.

Erzurum’un zengin kültürel mirasıyla beslenen Çomaklı memleketinin benzersiz yönlerinin farkında olup bunu çalışmalarına aktarma konusunda oldukça gayretlidir. Çalışmalarında Erzurum’un geleneksel unsurlarını çağdaş temalarla ustalıkla örerek takipçilerine yeni bir bakış açısı kazandırma çabası gözlerden kaçmamaktadır. Erzurum insanının doğasına dair derin anlayışını yazılarında ortaya koyarak Erzurum insanının şehirle bütünleşmesinde önemli olan kimlik arayışında bir nevi rehberlik yapmaktadır.

Erzurum kadınının gelişmesi, şehrin tanıtımı ve kalkınması için yaptığı mücadele ile kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim olan Zekiye Çomaklı Erzurum söz konusu olunca ben varım diyen birisi olarak hep ön saflarda yer aldı. Zekiye Çomaklı’nın en önemli çalışması Erzurum gastronomisine dönük yaptığı çalışmalar ile 400 farklı Erzurum yemeğinin kayıt altına alınmasını sağlamak olmuştur.

Erzurum üzerine yaptığı araştırmalardan dolayı kendisini tebrik eder. Kendisine başarılı çalışmalar ve sağlıklı, hayırlı ömürler diliyoruz.Eyup COŞKUN                                                                                                                                                                 

Bir yanıt yazın