50 Yazardan Erzurum Yazıları ve Tanımları Erzurum Sevdası Dergisi 25 İnci Sayısı 2021
0 3 min 3 yıl
Spread the love
Erdal GÜZEL
Erdal GÜZEL

Şehirler kendini var eden kültürel mirasın izlerini taşır. Her şehrin farklıbirfizikî görünümü ve geçmişi olsa da her şehrin ruhunun olduğunu söylemek biraz zordur.
Kadim geçmişiyle Anadolu’nun zirvesinde bulunan Erzurum, ruhu olan ender şehirlerden biridir.
Çetin geçen kışı ve zorlu coğrafyası yla Erzurum, kültürel zenginliğin vermiş olduğu sıcaklıkla Doğu’nun sönmeyen yıldızıdır!
Palandöken’e sırtını vermiş olan Erzurum, onu yakından tanıyıp bilenler, özellikle de şehrin kültürel değerlerinin farkında olanlar için sevdalanılacak bir şehirdir.
Nef’i’ye isyan ruhunu veren,Sümmani’deki aşk ateşini tutuşturan, MillîMücadele’nin meş’alesini yakan Erzurum, numûne-i timsâl kişilik tarifinin özeti olan Dadaşlarıylabeyazlıklar diyarıdır.
Mevla’ya emanet edilen Erzurum, Emrah’tan bir nefes, Reyhani ’den bir sitem, Ziya Paşa’dan bir nüktenin yankılandığı güzel bir şehirdir.
Dağlarına baharın geldiği yazı bir başka, kışı bir başka güzeldir Erzurum’un!
Dokuz ay kar altında kalan ve havanın ısınmasıyla zarif bedenleriyle gün yüzüne çıkan kardelenler şehri Erzurum, her türlü zorluğa karşı direnç gösteren ve insanlarını kültür pınarlarından besleyen manalı bir şehirdir.
Ovasında özgürlük rüzgârlarının estiği Erzurum’u sevmek, onun ruhunu hissetme bilincine ulaşmakla ancak mümkün olabilir.
Bu bilinç ise şehre kimlik kazandıran ve onun ruhunu canlı tutan değerlerin muhafazası ve gelecek nesillere taşınması sorumluluğunu ifade eder.
Bu bilinçle yola çıkan Erzurum Sevdası Dergisi uzun yıllardır bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışmakta ve şehre olan aidiyet duygusunu yansıtmaktadır.
Hz.İbrahim’e su taşıyan karınca misali sadakatle yoluna devam eden Erzurum Sevdası Dergisi 25’inci sayısıyla bu sorumluluk bilincini daha anlamlı kılmıştır.
Her şeyiyle bizim olan ve ebediyen de bizim kalacak olan Erzurum’u maddi ve manevi güzellikleriyle sahiplenmek ve bu duyguyu yaygınlaştırmak şehre olan vefanın en samimi ifadesidir.
Ne mutlu Güzel Erzurum’un güzelliklerinin farkında olanlara! Ne mutlu onun bağrında hayat bulanlara!…         

Bir yanıt yazın