Erzurum Sevdası Dergisi Üzerine Düşünceler

Erzurum Sevdası Dergisi Üzerine Düşünceler

YEREL DERGİDEN ÇOK DAHA ÖTEDE BİR DERGİ ERZURUM SEVDASI

Gazeteci, araştırmacı yazar
İbrahim KARAHAN

Yıllardır ulusal basının birbirinden başarılı ve değerli kuruluşlarında çalışan Erzurumlu bir gazeteci olarak Erzurum Sevdası Dergisi hakkında şunları memnuniyetle ifade etmek isterim ki yerel dergileri bırakın birçok ulusal dergiyi yayıncılık ilkelerine uyum ve kalitesi ile geçen bir dergiyle karşılaştım. Mensubu olduğum Erzurum için bunu bir gurur kaynağı olarak görüyorum. Başarılı ve birbirinden farklı konulara değinen bir şehir ve şehircilik dergisi olması ve e dergi olarak yayın yapan ilk yerel şehir dergisi olması apayrı bir özellik katıyor bu dergiye. Maddi imkanları ve güçlü sponsor desteği olan birçok yayın organı karşısında tamamen Erzurum sevdası ile yoğrulmuş gönüllülük ilkesi ile hareket eden bu dergi inanılmaz derecede kaliteli işler çıkarıyor.

Her şeyden önce konu seçimleri geleneksel mahalli dergicilikten çok öte yerel değerler üzerinden evrensel konuları ele alarak Erzurum’un değerlerini ve sorunlarını ulusal ve uluslararası şehir araştırmacılarının gündemine taşıyor. Ele alınan konular oldukça ciddi düşünmeler ve değerlendirmeler sonucunda belirlenerek dergi sayfalarına taşındığı açıkça anlaşılmakta. Yerel değerler üzerinden evrenselliğe ulaşma yolunda ciddi adımlarla yol almakta olan bir dergi.

Başarılı bir şekilde seçilen konulan aynı başarıda metin derinliği ile kaleme alınmakta ve ciddi emekler sonucunda yazarlar tarafınca okurlara sunulmaktadır. Bu denli metin derinliği birçok araştırma dergisinde bile kendini göstermemektedir. Konuların ele alınış şekli popüler olmaktan öteye ileriye doğru bilgi ve düşünceleri aktarma kaygısını göstermektedir. Bu yazı kalitesi derginin markalaşarak ileriye dönük ciddi bir yayın kuruluşu olma niyetini okuyan ve araştıran herkese vermektedir.

Derginin başarısını artıran bir diğer özellik ise görselliği. Bu görsellik ancak tasarımcının yazılan metinleri çok iyi içselleştirerek anlaşıldığı ve okura hangi özellikleri ile aktarılacağını anlaması ile mümkün olabilir. Seçilen konular ve yazılan metinler bu şekilde daha büyük bir anlam kazanmış okurun ilgisini daha çok çekmesini sağlamıştır.

Özetle yayın politikası, konu seçimindeki öze, yazarların alanlarındaki bilgi ve becerisi, tasarımcının yeteneği ve bilgisi ile birleşerek inanılmaz güzellikte bir dergiyi karşımıza çıkarmaktadır. Bütün bu hususiyetler dikkate alındığında dergi yönetiminin çabası ve iyi niyetinin bu şekilde devamı halinde Erzurum Sevdası Dergisini ileriye dönük önemli bir kaynak olarak geleceğe aktarılacağını fikrinin oluşmasını sağlamıştır. Erzurum sevdası sadece Erzurum için değil şehir, tarih, kültür alanında araştırma yapan herkesin uzun yıllar konuşacağı ve örnek alacağı bir dergi olacağı açıkça kendini belli etmiştir.

Dergi ekibi ve yazar kadrosunu tebrik ediyorum.                                                                                                                     

Share this content:

Erzurum Tanımları