0 4 min 3 yıl
Spread the love

[corner-ad id=”1″]SUNUŞ

Kasım ayı Türk dünyası için hüzün ayıdır. Bu ayda Türk kurtuluş mücadelesinin büyük başbuğu, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. Yıldönümü kendisini saygıyla ve sevgiyle bir kez daha anıyoruz.

Anadolu’yu bize yurt edinen Sultan Alparslan’ın şehit edilmesi 25 Kasım 1072 tarihinde olmuştu. Osmanlı’nın Avrupa topraklarındaki en önemli kalelerinden biri olan Estergon’u bu ay içerisinde kaybettik. Bu koca imparatorluğu yıkan Birinci Dünya Savaşına girmemizde yine bir kasım gününde oldu. Kıbrıs Türklerinin karanlık dönemlerinde yaptığı unutulmaz mücadeleye liderlik eden Doktor Fazıl Küçük’ü kaybetmemizde kasım ayına denk geldi.

14 Kasım 1944 tarihinde yaşanan Ahıska sürgünü ise Türk Dünyasında apayrı bir yara açtı. Kadım Türk toprağında yaşayan bir Türk boyu olduğu gibi sürgün edildi. Aileler, akrabalar, kardeşler, dostlar tamamen birbirinden ayrıldı, parçalandı, öz yurtlarından ana vatanlarından, baba yurtlarından koparılıp değişik bölgelere bir bilinmeze meçhule sürüklendiler. Doksan binden fazla Ahıska Türkü Stalin’in emriyle bir gecede vagonlara bindirilerek köklerinden koparılmak maksadıyla dört bir tarafa sürgün edildiler. Yetmiş yedi yıl önce sürgün edilen bu Türkler şimdi dünyanın değişik bölgelerinden ana yurtlarına dönmek için mücadele ediyorlar.

Türkiye’nin Türk dünyası ile buluştuğu stratejik şehri olan Erzurum ve çevresinde birçok Ahıska kökenli Türkler yaşamaktadır. Erzurum sadece Kafkasların değil bütün bir Türk dünyasına kültürel, ekonomik ve tarihi açıdan güçlü bağlantılar kurabilecek bir şehirdir. Bu şehir Türk tarihi açısından önemli birçok olaya ev sahipliği yapmış olan bir şehirdir. Erzurum kongresi ile bütün bir Türk Dünyasına ışık olabilecek antiemperyalist kararların alındığı ve bu bela ile nasıl mücadele edileceğinin yöntemini belirleyen şehirdir. Bu şehir hiçbir zaman hiçbir zulme sessiz kalmadı. İnşallah kalmayacakta…

Bu sayımızda Ahıska ve Ahıska sorununu ele aldık. Bu sayıyı hazırlarken Mircevat Ahiskali, Burhan Özkoşar ve Dünya Ahıskalı Türkler Birliği(DATÜB) derneğine bu sayıyı hazırlamamızda bize vermiş oldukları destek ve sağladıkları katkı için kendilerine teşekkür ederiz.

    

ÖZEL SAYI EDİTÖRÜ:Eren CEYLAN 

   

Bir yanıt yazın