Dadaş Ocakları Genel Başkanı Eyyüp Coşkun, 12 mart Erzurum’un kurtuluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Dadaş Ocakları Genel Başkanı Eyyüp Coşkun, 12 mart Erzurum’un kurtuluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Coşkun, “Bu gün Erzurum’un bir Türkeli olduğunun garantisi olarak, her türlü yardımdan uzak olan bir şehirde, vahşet, kin ve ölüm tuzakları ile kuşatılacak Erzurum’da yaşam kavgası verecek olan Erzurum ahalisinin rahmet ve saygı ile anılması gerektiği bir gündür.” Dedi.

“Bugün Erzurum için mutlu bir günün yıldönümü 12 Mart 1918, 2 yıl boyunca savunmasız kalan bir şehrin insanlarının korku, ümit, yalnızlık içinde geçirdikleri hürriyet bekleyişlerinin mutlu bir şekilde sona erdiği 12 Mart günü elbette ki bir kutlamayı hak etmektedir. Ancak bu gün aynı zamanda bir vefa günüdür” diyen Coşkun mesajında şunları kaydetti;

“Bu güne gelinceye kadar Erzurum halkının ermeni çetecilere karşı örgütleyen, başta Kırbaş zade Fevzi bey, Kantarcı zade Mustafa bey ve Azerbaycan halkının Erzurum şehrine ulaşan yardım eli olan Genceli Seyidov ve arkadaşlarının anılması gerektiği bir gündür.
Bu gün Erzurum’un bir Türkeli olduğunun garantisi olarak, her türlü yardımdan uzak olan bir şehirde, vahşet, kin ve ölüm tuzakları ile kuşatılacak Erzurum’da yaşam kavgası verecek olan Erzurum ahalisinin rahmet ve saygı ile anılması gerektiği bir gündür.
Bu günün anlamının anlaşılması ancak, Derviş ağa mahallesine yapılan baskının şehir tarihi içerisinde anlatılması ile olur. Erzurum halkınca Ezirmikli Osman ağanın, Mürsel beyin, şeyh Ahmet efendinin konaklarında yakılan 1200 masum ve mazlum ecdadının rahmetle anılması ile olur.
12 Mart sadece şarkılı, türkülü bir eğlence günü değildir. 12 Mart 1918 de Ermenilerce katledilen 2127 Erzurumlunun 29. Alayın askerlerince defnedildiği gündür. Bu kurtuluş gününün bir yok oluştan kurtuluş günü olduğunun anlaşılması için 1373 masumun katledildiği hacı Ahmet hanının bir Ermeni mezalimi müzesi yapılarak şehir hayatına katılması gereklidir.
Kısaca 12 Mart günü başta dönemin Erzurum belediye heyeti olmak üzere katledilen Erzurumluların rahmet ve saygıyla anacağımız, Aliravi başta olmak üzere Erzurum kurtuluşunda şehadet makamına ermiş asker ve sivillerimize minnetimizi ifade edeceğimiz bir gündür.
Bu gün sadece kutlamalar ile geçireceğimiz bir gün değildir. Üstünde düşüneceğimiz ve konuşacağımız, minnet ve şükür duygularımızı ifade ederek şehir hayatımıza katacağımız bir gündür. Aksi halde geçmişte katliam ve mezalime şimdi ise iftiraya uğrayan aziz halkımız ve şehitlerimizin hakkını savunamayacağız. Bu millete ve dünyaya Antranikin, Pastırmacıyanın kim olduğunu ve neyin davasını sürdüklerini anlatamayacağız.
Dadaş ocakları olarak Erzurum şehrinin kurtuluş gününü kutlar, Kazım Karabekir paşa, fazıl bey ve aliravi başta olmak üzere şehrimizin kurtuluşuna hizmet eden Türk askerlerini, Kırbaş zade Fevzi bey, kantarcı zade Mustafa bey, gencelli seyidov olmak üzere Erzurum da direnişe katkı sağlayanları ve başta dönemin belediye heyeti üyeleri olmak üzere katliam ve mezalime maruz kalan ecdadımızı rahmet, saygı, minnet ve şükranla anıyoruz.Ruhları Sad olsun Mekanları Cennet Olsun…

Share this content:

YAŞAM