Karabağ zaferi ve Azerbaycan-Türkiye kardeşliği
0 7 min 3 yıl
Spread the love

Karabağ zaferi ve Azerbaycan-Türkiye kardeşliği

 Karabağ zaferi ve Azerbaycan-Türkiye kardeşliği
Karabağ zaferi ve Azerbaycan-Türkiye kardeşliği

Ermeni güçleri 1992 yılının 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecesinde bölgedeki 366-cı motoatıcı alayının desteği ile giriş ve çıkışını kapanan Hocalı kasabasında,resmi kaynaklara göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir.

Otuz yıl boyunca ateşkes Ermenistan tarafından binlercekez kez ihlal edildi. Ermenistan, geçen bu senelerde Dağlık Karabağ’da yaşayanların Azerbaycan’ın bir parçası olmak istemediklerini belirtmişdir. Bununla beraber Ağustos 2019’da Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan “Dağlık Karabağ Ermenistan’dır, nokta.” demiştir. Temmuz 2020’de Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınırda yeniden ateşkes şiddetli şekilde ihlal edilmiş ve Azerbaycan tarafı şehitler vermişdir.Buna karşılık olarak Azerbaycan halkı Ermenistan’a karşı savaş için yürüyüş düzenlemişdir ve bu zor dönemde Türkiye, Azerbaycan’a olan desteğini tekrar dile getirmişdir. 2020’de Azerbaycan, 29 Temmuz’dan 10 Ağustos 2020’ye kadar süren bir dizi askerî tatbikat gerçekleştirdi.Ardından eylül ayı başlarında Türkiye’nin de katılımıyla ilave tatbikatlar yapıldı.

2020-cı yıl 27 eylül sabahı, 1-ci Karabağ Savaşı (1988-1994) sonrasında kurulan temas hattında Azerbaycan-Ermenistan arasında büyük savaş başlamışdır. Kısa bir sürede  Azerbaycan askerleri tarafından bir çok stratejik bölgeler, köy ve şehirler düşman işgalinden kurtarıldı. 44 gün süren büyük Vatan savaşında kardeş ülke Türkiye , dış ülkelerden

aldığı tepkilere bakmayarak, sonuna kadar Azerbaycanın  hep yanında olduğunu ve olacağını belirtmişdir. Türkiyenin bütün şehirleri,illeri,köyleri kardeş Azerbaycan bayrağıyla süslendi.Halk gece-gündüz demeden sloganlarla, bayraklarla sokak-sokak gezerek kardeşlerine, Azerbaycana destek oldular. Tüm Erzurum insanları ,kardeşlerimiz Azerbaycana destek mesajları yolladı, Palandökende Azerbaycan-Türkiye bayrakları gök-yüzünü süsledi, Çırpınırdı Karadeniz şarkısı eşliğinde..Var olun Can Türkiyemiz. Kanımız, canımız, soyumuz Türkiyemiz.

Dağlık Karabağ’ın ikinci en büyük şehri Şuşa’nın Azerbaycan kontrolüne geçmesi sonrası 9 Kasım 2020 tarihinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arabuluculuğu ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan tarafından Ateşkes Antlaşması imzalanarak Dağlık Karabağ bölgesindeki tüm çatışmalara 10 Kasım 2020 tarihinde Moskova saati ile 00.00 itibarıyla son verildiği açıklandı. Tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ” Cumhurbaşkanı “Arayik Harutyunyan da çatışmaların sona ermesini kabul etdi. Ve bununla da Azerbaycan hakk etdiyi zafere ulaşdı.44 günlük büyük vatan savaşında Tüm Dünya Azerbaycanlıları birlik ve beraberlik çerçevesinde birleşmiş tüm savaşdakı askerlere moral desteğinde bulunmuşlardır. Bu büyük vatan savaşında Azerbaycan 2783 şehit vermişdir. İşte asırları aşıp gelmiş, tüm zorluklara sine germiş bir insanlık, Azerbaycan halkı.Öyle bir halk ki, kendi şehit evladının cenazesinde “bir oğlumu şehit verdim, vatan uğrunda.Gerekirse bir oğlum daha vardır,onu da,vatan yolunda şehit vermeye hazırım” diyen mağrur, eyilmez, qururlu bir halk.

 Karabağ zaferi ve Azerbaycan-Türkiye kardeşliği
Karabağ zaferi ve Azerbaycan-Türkiye kardeşliği

Artık Azerbaycanda Karabağ sorunu kalmamışdır.Azerbaycan, hem savaşda, hem siyasi masada zafer kazanmışdı.Sözleşmeye göre, diyer işğal altindakı şehirler ise Azerbaycana tek bir mermi atılmadan geri verildi.. Amma ne yazık ki, bütün tarihi Ağdam, Kelbecer, Laçın şehirleri

yakılmış, yıkılmış, tarihi-geçmişi ,kültür yapıtları yok edilmişdir.Hatta bölgenin hemen-hemen bütün müslüman camilerine hakaret edilmiş,camilerde domuz ve inekler beslenmişdir. Ermenilerin bu yaptıkları yalnız Azerbaycan müslümanlarına degil, tüm dünya müslümanlarına yapılmış hakaretdir.

Amma kısa sürede Cumhurbaşkanı sayın İlham Aliyevin gösterişi ile Dağlık Karabağın yeniden inşasına başlanmışdır. Sayın İlham Aliyevin gösterişi ile çok yakın zamanlarda tüm göçmenler kendi dede-baba yurtlarına, evlerine dönecektirler. Savaş sonunda siyasi konumunu güçlendiren İlham Aliyev tarafından 10 Aralık 2020’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla başkent Bakü’de geniş kapsamlı bir askerî geçit töreni düzenlendi.

Törende hem Azerbaycan, hem Türkiye askerleri yer aldı.Azerbaycan-Türk bayrakları göklerde dalğalandı…

İşte kardeşlik, dostluk budur…Bütün savaş boyunca hep yanımızda oldu Türkiye..Hep destek ve arka oldu. Bu zafer yalnız Azerbaycanın değil, Türkiyenın de zaferidir. Azerbaycan-Türkiye bu zaferi kazanarak, tüm dünyaya türkün gücünü göstermiş oldular…

30 ocak 2021-ci yılında Azerbaycanın kurtardığı Dağlık Karabağ’da ateşkesin gözlemlenmesi kapsamında kurulan Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi faaliyetlerine başladı. Tanrı türke yar olsun. Bizim kardeşliyimiz, Azerbaycan-Türkiye kardeşliği pazara kadar değildir, mezara kadardır..

Büyük Mustafa Kemal Atatürkün dediyi gibi:

” Azerbaycanın sevinci sevincimiz,kederi kederimizdir” ..Ne mutlu Türküm diyene…

Yaşasın Azerbaycan- Türkiye kardeşliği. Azerbaycandan can Türkiyeye, can Erzuruma selamlar yollar: büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperiz…                                                                                                        Araş.Yazar:ULVİ ELEKBERZADE         

Bir yanıt yazın