DOĞU EKSPRESİ HAKKINDA BİLGİLER

DOĞU EKSPRESİ HAKKINDA BİLGİLER

 

· 17 EKİM 1948 tarihinden beri aynı isim altında sefer yapmaktadır.

· Doğu Ekspresi Turistik ve ana hat olmak üzere iki farklı trenle hizmet etmektedir.

· Her iki Ekspreste Ankara- Kars arasında çalışmaktadır.

· Ana hat Ekspresi her gün Ankara tren garından 18.00’de Kars İstasyonundan ise 08.00’de kalkıyor. Ankara yönünden gelip Kars yönüne gelen Ekspres Erzurum tren garına 14.11’de gelip 14.22’de hareket etmektedir. Kars yönünden gelip Ankara yönüne giden ekspres ise 11.54 Erzurum Tren garına girmekte ve 12.05’te hareket etmektedir.

· Ana hat ekspresi Ankara ve Kars dahil olmak üzere 55 İstasyonda durmaktadır. 1080 km yolu 24 saat 27 dakika sürede tamamlamaktadır

· Ana hat ekspresinde yataklı vagon bulunmamaktadır. Bu ekspreste 3 pulman ve 3 kuşetli vagon ve bir yemekli vagon bulunmaktadır.

· Pulman vagonlar 2+1 koltuk düzenine sahip 20 sıralı vagonlardır. Bu vagondaki koltukların aralıkları ve genişlikleri yolcu otobüslerinden daha fazladır. Her bir vagonun yolcu kapasitesi 60 kişi olup trenin toplam pulman koltuk sayısı 180 kişidir. Vagonun her iki tarafında içinde lavabo bulunan birer WC bulunmaktadır. Bunlardan biri alafranga diğeri ise alaturka şeklindedir.

· Kuşetli vagonlar ise 10 adet kompartıman adı verilen küçük odacıklara bölünmüştür. Her bir kompartıman 4 koltuklu olup. Geceleri ranza sistemi şeklinde yatak haline gelmektedirler. Yolculara gece yastık ve nevresim dağıtılmakta ve sabah toplanılmaktadır. İsterseniz bir kompartımanın bütün koltuklarını satın alarak tek başınıza yolculuk yapabilirsiniz. Bunu yapmazsanız tanımadığınız kişilerle aynı kompartımanda yolculuk yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her bir vagonun toplam yolcu kapasitesi 40 kişi olup kuşetli yolcu kapasitesi 120 kişidir. Orta mesafeli yolculuklar için idealdir. Bu vagonlarda da tıpkı pulman koltuklar gibi WC vardır. Dağıtılan nevresimler ve yastıklar her yolculuktan sonra değiştirilmekte ve yıkanarak yeni yolculara hazırlanmaktadır.

· Ana hat olan Doğu Ekspresi toplam yolcu kapasitesi 300 kişidir.

· Yemekli vagon içerisinde küçük bir kantin var. Bu vagonda yemek, kahvaltı, sıcak ve soğuk içecek alabilirsiniz. Kahvaltınızı isterseniz kapalı kaplar içerisinde alarak oturduğunuz yerde yiyebilirsiniz. Fiyatları İstanbul 2. Sınıf restoranları ayarında ancak hizmeti 1. Sınıf restoran gibi. Anadolu lokantalarına göre ücretleri yüksektir.

· Turistik Doğu Ekspresi ise Ankara’dan Kars yönüne Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 16.55’te kalmaktadır. Bu tren ertesi gün 23.58’ te Kars’a varıyor Kars’tan ise Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri 23.55’te hareket etmekte ve bir gün sonra 05.15’te Ankara’ya varmaktadır. Ankara ve Kars dahil olmak üzere 27 İstasyonda duran turistik Doğu Ekspresinin, Ankara Kars arası yolcuğu 35 saat sürmekte iken Kars – Ankara arası yolculuğu ise 29 saat 20 dakika sürmektedir.

· Ankara Kars yönü çalışan turistik ekspres Erzincan’da 2 saat 20 dakika iliç’te 3 saat ve Erzurum’da 3 saat duruyor. Kars Ankara yönünde ise Divriği’de 2,5 saat ve Bostankaya’da 3,5 saat duruyor

· Ankara yönünden gelip Kars yönüne giden Turistik Doğu Ekspresi Erzurum tren garına 17:33’te girip 20:13’te hareket etmektedir. Kars Yönünden gelip Ankara yönüne giden Turistik Doğu Ekspresi ise 03.54’te Erzurum tren garına girmekte 03:59’ta hareket etmektedir.

· Turistik Doğu Ekspresi 2 hizmet vagonu, 1 yemekli vagon ve 6 yataklı vagondan oluşmaktadır. Her bir yataklı vagon 10 kompartımana bölünmekte olup her bir kompartımanda iki kişi yolculuk edebilmektedir. Bir vagonun yolcu kapasitesi 20 kişi olup trenin toplam yolcu kapasitesi 120 kişidir. Her kompartımanın içinde küçük bir masa, dolap, buzdolabı ve lavabo

bulunmaktadır. Her vagonda tıpkı pulman ve kuşetli vagonlarda olduğu gibi iki adet WC. Bulunmaktadır.

HAZIRLAYAN

Özgür Güven

Share this content:

YAŞAM