50 Yazardan Erzurum Yazıları ve Tanımları Erzurum Sevdası Dergisi 25 İnci Sayısı 2021
0 3 min 3 yıl
Spread the love
ANADOLUNUN ÖNSÖZÜ TÜRKİYE’NİN ANA FİKRİ
Osman Nuri TORAMAN

Erzurum…
Benim için nedir, ne anlam ifade ediyor?
Öncelikle belirteyim ki, Erzurum benim için Cumhuriyet demektir. Mustafa Kemal Atatürk demektir.
Kara Fatma, Nene Hatun, Nafız Kotan, Avlarlı Efe Hz. Abdurrahman Gazi, İbrahim Hakkı Hz. Habip Baba, Sümmani ve Aşık Reyhani demektir.
Vatansever, fitne fesat nedir bilmeyen, fedakar ve vefakar insanların şehri, Dadaşlar diyarı bir kent demektir.
Erzurum ismi ‘Erzen’den yani ‘Tahıl ambarı’ ifadesinden türetilmiştir. Binlerce yıllık tarihiyle ve Anadolu’nun giriş kapısı olması, tarihi ipek yolu üzerinde ki konumuyla nedeniyle pek çok savaşa, istilaya ve işgale maruz kalmıştır. Bu işgallerden en önemli ve en acısı ise 1916 Rus işgalidir. Bu işgalin sonucu olarak Erzurumlu büyük bir Ermeni Çete zulmüne, mezalimine, katliamlarına uğramıştır. Büyük acılar çekmiştir.
İşte acılarla dolu bir geçmiş ve sert iklim, bana göre Erzurumlunun karakterine de yansımıştır. Mizacının sert ama merhametli olmasının ana sebebi budur.
Erzurum çocukluğumun mutlu şehridir. Dürüst, çalışkan, lider insanların, dahası vatansever yiğitlerin harman olduğu güzel şehrin bir insanı olarak ne kadar övünsem, övünsek azdır. Dadaş olmayı büyük şeref sayan insanlarız. Dadaşlık, bizler için bir ırk değil, Vatanını, Bayrağını, Milletini, Devletini sevmenin vücut bulmuş halidir. Sorumluluktur.
Erzurum her köşesiyle, her ilçesiyle, doğusu, batısıyla, güneyi ve kuzeyiyle bir ve bütündür. Erzurum’da doğmuş, suyunu içmiş, ekmeğini yemiş, havasını solumuş herkes Dadaştır ve bu sıfatı sonuna kadar hak eder!
Erzurum…
Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi derinliği olan bir Vatan parçasıdır. Hiç şüphe yoktur ki, Kurtuluş Savaşımızın ve Cumhuriyete giden yolun en önemli kilometre taşlarından biridir. İstiklal, istikbal, Cumhuriyet ve Demokrasi demektir. Türkün sarsılmaz iradesi, Vatan, Bayrak sevgisi demektir.
İşte tüm bu nedenlerden dolayı. Erzurum, İslam’ın kilidi, Anadolu’nun önsözü, ay yıldızlı bayrağımızın sancağı ve Türkiye’nin ana fikridir.
Erzurum benim için, Mevla’ya emanet şehirdir. Vatanın, Bayrağın, Ezanın karşılıksız sevildiği, Doğunun sınır taşı değil, Ülkenin temel taşı, yiğitler otağı, Cumhuriyetin adıdır!
İşte Erzurum benim için böylesi anlamlar içeren, iyi ki doğduğum şehirdir.

Selam ve saygılarımla.                                                                                                                                                                   

Bir yanıt yazın