50 Yazardan Erzurum Yazıları ve Tanımları Erzurum Sevdası Dergisi 25 İnci Sayısı 2021
0 3 min 3 yıl
Spread the love
ERZURUM CAN ERZURUM
Selim ADIM

Erzurum’u sordular bana; bir ulu şehir, yüce şehir, kadim şehirdir dedim. Peki, tarif eder misin? Dediler sustum .
Sonra gönlümün ta içinden Erzurum’u tarif için kalemime şunlar döküldü.
“Geçmiş ile gelecek arasında: tarihiyle, kültürüyle, kendine has doğa ve öz Türkçe ağzıyla; dosta güven, düşmana korku veren; vatansever Dadaşlara köprü olan yaşanmışlığın adıdır Erzurum. “
Büyüklerin sözleri ve yaptıkları önümde dururken; ” Ben nasıl onlardan vaz geçerim?” dediğimde kaldırımlarında izlediğim yoldur Erzurum.

“Gittiğin kapıda karşılanışın nasılsa, uğurlanışında aynı olmalı vesselam.” Demişti Dadaş dedem.
O kapı öyle bir kapı olmalı ki; hüzünlerin huzura, huzurun insanlığa nur olsun.O kapının ilki seher vaktinde kainatta el ayak kesilmişken senin göz kulak kesildiğin o sesle vardığındır. O sesler bu şehirde Lalapaşa’dır, Muratpaşa’dır, Narmanlı’dır ve dahi Vaniefendidir. Sabahın saba makamında, eğildiğin kadar doğrulduğun bu mekanlarda duyduğun hazdır Erzurum.

Kaybettiğin yitiklerin bulunduğu mekandır, gizli gizli ağladığın kimselerin görmediği duvar ya da pencere kenarıdır Erzurum.

Heplerin içindeki hiçtir aradığın.Anne kucağı ,baba ocağı hazzıdır doyamadığın o topraklar. Her makam bir mekandır. Her mekanın bir sahibi vardır. Sen ona misafir ol. Sabır, meşakkatli bir yol olduğu için hep tenhadır. Tenhada gezmek tefekküre götürür. O tefekkürün kaldırımlarıdır Erzurum.

“Erzurum kilidi mülki İslam’ın ” diyen Alvarlı Efedir. ”Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var” diyen İbrahim Hakkıdır Erzurum.

“Erzurum nendir, ilimdir” diyen Emrah’tır, Reyhanidir, nice halk ve Hak Aşıklarının nefes alıp verdiği ve onları bağrında sarmaladığı şehirdir. Yine öyle ise kul olmak için kül olmak gerekir. Küllerinden doğup güllere karışmak için nice erler yaşadı bu topraklarda işte bu toprakların adı ve şanıdır Erzurum.

Edebi adabından süzülüp damarlarında deveran bulan kullar şehridir Erzurum
Bu şehri ez cümle bir şiirimde şöyle anlatmak istiyorum.
“Hani diyorum ya toprağım;
Alnımda duruyor izi
İnsan onsuz olamaz diyorum ya
Ayrılıkta vurur ya ta şurama bir sızı
İşte o sızıdır Erzurum.”
                   

Bir yanıt yazın