Haziran 13, 2024

ERZURUM, FEDAKÂRLIKTA VE KAHRAMANLIKTA ZİRVE ŞEHİRDİR

0
50 Yazardan Erzurum Yazıları ve Tanımları Erzurum Sevdası Dergisi 25 İnci Sayısı 2021

50 Yazardan Erzurum Yazıları ve Tanımları Erzurum Sevdası Dergisi 25 İnci Sayısı 2021

Yüksel UCA
Yüksel UCA

Erzurum denilince akla ilk gelen fedârlık, kahramanlık ve vatanperverliktir. Mazisi pek şerefli, tarihi çok derin olan Erzurum; İstiklâl Harbinin ve Millî Mücadelenin temellerinin atıldığı kahramanların, yiğitlerin ve vatan sevdalıların çokça bulunduğu, nice acılar ın yaşandığı kadim bir şehirdir. Erzurum Kurtuluş Savaşı’nda kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla verdiği mücadele ve göstermiş olduğu büyük kahramanlığıyla adını tarihin altın sayfalarına yazdırmış bir diyardır.
Erzurum âlimleriyle, evliyalarıyla, edipleriyle, mutasavvıflarıyla, şairleriyle ve ozanlarıyla ilim, irfan ve kültür yuvasıdır, İslâm’ın kilididir.
Erzurum; yetiştirdiği nice müstesna âlimlerle karanlıklara ışık tutmuştur.
Erzurum İslamiyet’i Hz. Ömer’in İran seferi sırasında hicretin 23. senesinde kılıçsız olarak kabul eden mübarek bir beldedir.
Doğu Anadolu’nun gözbebeği, evliyalar yatağı, kahramanlar otağı, ilim ve irfan ocağı, şairler ve mütefekkirler beldesi olan bu kadim ülkemin çimentosudur.
Erzurum, Selçuklu ve Osmanlı eserleriyle, camiler, külliyeler, medreseler ve hamamlarla bezenmiş tarih kokan bir şehirdir.
Erzurum’da ezanların arkasından Resulullah Efendimize salât u selâm getirilen tek şehirdir.                                     

About The Author

Bir yanıt yazın