KIŞ ŞEHRİ

KIŞ ŞEHRİ

KIŞ ŞEHRİ
Mehmet Ali ABAKAY

Şehirler dolaşırız zaman el verdiğin de. Yollar çağırdığın da gitmemek olmaz .Gittiğiniz şehir size yakınlık taşıyan emarelere sahipse varsa ortak yanlarınız insanlarıyla mesele olmaktan çıkar yağmur, kar, toz ve toprak…
Kış ortasında Şehremi inilir, Köydeyseniz? Haydi ihtiyacınız vardır,elzem alınacak olunanlar vardır. Kar yağarken Yüzlerce kilometre mesafe kattet saatlerce yollarda mahsur kal. Değer çoğu zaman yollar çağırınca gönül isteyince olmaz mı? Kıtlama Şekerin tatlılığında tutulan çay bardağının içi ısıtan sıcaklığı parmaklardan vücuda sirayet edip durur. Kuralı bilmedikçe boşalan bardaklar doldurulur ha bire.
Serhat şehrinde Kedinin damdan dama atlarken donup kas katı olduğunu ifade eder Evliya çelebi. Biz Onun Yalancısıyız o denli soğuk vardır insanın kemiğine işleyen. Kaymamak lazım yürürken soğukların donmaya davet ettikleri zaman da evlerin çatılarında metreyi asan buz sarkıtlarından korunmak lazım dikkat şarttır. Bıyıklar donmuş kaşlar ben beyaza bürünmüş Öyle bir hal Tebrizkapı’da Gürcükapı’da.
Soğuğu kıranın adıdır, ceviz içli kadayıfın yağda tavına gelip şerbet ile buluşması. Baharı yok mu dur şehrin etraf her zaman soğuk mu dur? Açmaz mı ağaçlar, Yeşermez mi güller? Elbet de baharı vardır. yazları serin geçer şehrin.
İnsanı mevsimin tam tersi cana yakındır kanı sıcaktır. Ondandır DADAŞ adını alması. karındaş kardaş olur. gardaş olur gakkoş olurda Dadaş olmaz mı keko ve keke gibi. Siz bir Erzurum’a uğrayın yılın herhangi bir ayında. Erzurum her zaman güzeldir gönlümüzde.                                                                                                                                               

Share this content:

Erzurum Tanımları