0 9 min 4 yıl
Spread the love

YOLCULARIN AĞZINDAN DOĞU EKSPRESİ

 1. 17 Ekim 1948 tarihinden beri aynı adla devam eden tarihi ekspres (Dur Ali Akkan)
 2. 2012’den beri doğum yeri Haydarpaşa Tren Garına hasret kaldığından dolayı eksik kalan bir yol hikâyesinin kahramanı olan trenin adı. (Gülümser Deniz)
 3. Benim için Haydar Paşa Tren Garında altıncı yolun baş tarafından, her sabah saat 08.35’te hareket eden ve batıdan doğuya uzanan 37 Saat 25 dakika süren Türkiye’nin en uzun süreli seyahatin adı olan trendi. Şimdi ise bir Ankaralı, bundan dolayı bana hitap etmiyor. Eski dostumu Haydar Paşada altıncı yolun baş tarafında her sabah 08.35’te bekliyorum. Umarım yetkililer sesimizi duyar. (Murat Kerim)
 4. Herkesin kendi yolculuğuna çıktığı ve her istasyonda yeni yüzlerin katıldığı bir tren masalı, bu masalın sonunda herkes Doğu ekspresi yolcusu olarak trenden ayrılıyorlar (Sedat Tokgöz)
 5. Yolun bitmediği zamanın durduğu yolculuğun ismi (Buket Ayan)
 6. Yaşamları iki ray arasında sıkışıp kalan, bayramı tatili olmayan, fedakârlık isteyen bir meslek erbabının görev yaptığı trenlerin en uzun süreli olanı (Ayşe Kaman)
 7. Her istasyonda farklı kentleri taşıyan tren(Nur Hayat Demiroğlu)
 8. Karayolunun geçmediği yerleri birbirine bağlayan tren (Okan Lokmacı)
 9. Saatte 55 km hızla giden, şehir siluetlerini, mavi gökyüzünü, nehirleri, ovaları, dağları, kayalıkları kısacası otoyolda göremediğiniz her manzarayı penceresine panoramik olarak uzun süreli yansıtan yürür sinema perdesi( Korkmaz Sönmez)
 10. Doğu ekspresi el değmemiş bir doğa içerisinde kalan ıssız, kimsesiz yerleri medeniyete taşıyan ulaşım aracıdır. İsmi gibi sahipsizdir. Nasıl doğu ihmal edilmişse bu ekspres yolunun alt yapısı da öyle ihmal edilmiş. (Ali Haydar Emirdağ)
 11. Ayrılığın hüznü ve kavuşmanın sevincini bir arada yaşatan taşıt. (Selçuk Sefa Yıldıran)
 12. Kaya zeminlere açılan tünellerden geçen iyi yürekli canavar. Kervan geçmez, yol geçmez yerlerde kalanlara ekmek, iş, hayat götüren bu canavar sevimli ve aynı zamanda yaramaz (ışıl Karslı)
 13. Garibanın yolculuk aracı, öğrenciyi, büyükşehirlere gurbete çıkanları, mevsimlik işçileri, emeklileri, kalabalık ailesi ile seyahate çıkmak zorunda kalan devlet memurlarını taşır. (Turgut Kılıç)
 14. Bir ailenin birlikte seyahat edebileceği en rahat, en güvenilir en ucuz ulaşım aracının Doğuya giden hali, Ülkenin batısına çalışan vagonlara göre vagonları kötü, Güneydoğuya çalışan trenlere göre vagonları iyi olan ekspres( Hızır İlyas Kaya)
 15. Nehirlere paralel giden ve dağlara meydan okuyan ruh sahibi bir demir yığınıdır. (İsmet Ertürk)
 16. Köklü medeniyetleri birbirine bağlayan kadim yolların üzerine döşenmiş raylar üzerinde giden tarihi yolculuğun adı Doğu Ekspresi olmuş (Tuna Oymak)
 17. Doğu ekspresi büyük bir roman, yolcuları ise bu romanın birer parçaları (Muhammet Nizam)
 18. Muasır medeniyet seviyesine çıkma mücadelesini yaşatarak öğreten yolculuğun adı (Hülya Kamış)
 19. Turistlerin gelmeyeceği yerleri, turistlere gösteren tren (Veysel Adıgüzel)
 20. Destanlara konu olabilecek ihmal edilmiş manzaraları yolcularının beğenisine sunan demiryolunun geç farkına varılmış treni (Özlem Topçu)
 21. Doğu Ekspresi Doğuya yaklaştıkça, doğunun soğuğunu camına, bakir manzarasını penceresine yansıtır. (Leyla Çelik)
 22. Doğu ekspresini tanımlayabilecek kadar edebiyatım yok ancak yolculardan tek bir ricam var dışarıya özellikle yerleşim alanlarında lütfen pencerelerden dışarıya yiyecek türü şeyler atmayalım. Karnını doyurmaya çalışan yabani hayvanlar, kedi ve köpekler raylara yaklaşıyorlar. Buda onların ciddi bir şekilde yaralanmalarına ve ölmelerine sebep oluyor. İliç’te bu yüzden ön ayağını kaybeden bir köpek gördüm. Yazık bunlara( Bahar Aygören)
 23. Her binişimde içimden Barış Manço’nun dönencesini söylemek istediğim yolculuk. Bu manzaraya, bu uçsuz bucaksız ıssızlığa aldırmadan giden bu demirden katara başka hangi müzik bu kadar yakışabilir( Hasan Aksak)
 24. Gelecekten geçmişe doğru bitti denirken hiç bitmeyen yolculuk (Ceylan Bayar)
 25. Hasretini, duygularını, heyecanlarını, sevinçlerini, hüzünlerini, hayallerini iki demir çubuk arasına sığdıran insanların yol öyküsü (Haluk Savaşan)
 26. Evde oturur gibi oturarak seyahat edebildiğim tek ulaşım aracı (Nizamettin coşkun)
 27. Her istasyonun bir son ve başlangıç olduğu hareketliliğin hiç bitmediği tren Doğu Ekspresidir. (Emirhan çiftçiler)
 28. Onu bunu bilmem birbirinden farklı şivelerin buluştuğu ve yardım severliğin bu derecede fazla olduğu başka tren yoktur. (Osman Köseoğlu)
 29. Soğanlıdan her geçişimde 90.000 donan canın soğukluğunu içimden his ederek saygı duruşu için ayağa kalkabildiğim tek seyahat aracı( Erdal Sarıkamış)
 30. Değişken manzaraya sahip lüks küçük otel odalarından oluşan ekspres(Şeyma Geyik)
 31. Sosyal devlet anlayışının yansıdığı yolculuk, şimdi ise sosyal medya sayesinde turistik yolculuk oldu. Bölge insanının ihtiyaçlarına en çok cevap veren doğu ekspresinde şimdi bölge insanı bilet bulamıyor. Trenle yolculuk yapanları hakir görenler şimdi sosyal medya hesaplarına you tube kanallarına çektikleri fotoğrafları videoları atarak kendilerinin reklamını yapıyorlar. Yazık günah bu bölgenin insanlarına( Demir Sadık)
 32. Her istasyonda farklı bir sürprizi olan tren(Uğur Devrim)
 33. Yolculuğu bedene en çok hissettiren ama bir o kadar rahat olan bu seyahat aracı, sizi beşik gibi sallayarak yolculuğunun fon müziği olan tak tak seslerinin ninnisiyle uyutarak gece yolculuğunuzu tamamlatıyor. Bundan olacak ki bedeninizin her zerresiyle his ettiğiniz yolculuğa rağmen kendinizi yorgun hissetmiyorsunuz.( Tuğçe Nakkaşzade)
 34. Sizi öykü yazarı yapabilecek potansiyele sahip tren, onu çok seviyorum(Melahat Seval)
 35. Akşam karanlığında sizi kendi iç dünyanıza yolculuk yapmaya mecbur bırakan, sabah içeri düşen güneş ışıkları ile pencereye yansıyan manzaralara daldıran tren( Bülent Tek)
 36. Hep bu trenin makinisti olmak istemişimdir. Bence bu trenin en şanslı insanı onlar. Bu kadar güzel manzarayı bütün ayrıntıları ile her yönüyle gören tek kişi makinisttir. (Ahmet Yiğit Gür Akan)
 37. Doğu ekspresin müdavimi olarak turistik yolculara şunu demek istiyorum. Dur yolcu! Tren deyip geçme. (Gülümser Aktaş)
 38. Bitmesini istemediğim çok uzun bir yol şarkısı (Ferhunde Okur)
 39. Ankara – Kars arası 1080 kilometreyi bir güne sığdıran, ama sizde bıraktığı tadı bir ömür boyunca unutamayacağınız yolculuk, Doğu Ekspresi yolculuğudur. Her yolcu kendi yolculuğuna çıkar ama sonunda herkes Doğu Ekspresi yolcusu olur. (Emirhan Alper Çağatay)
 40. Köyleri kentlere götüren, kentleri ise köylere getiren bu trende her yolcunun farklı bir öyküsü vardır. Şiveleri, bagajları, giyim tarzları ile farklılık gösteren bu yolcuların hikayesini birleştir. Doğu ekspresi halk hikayeleri isimli bir kitap çıkar. (Ömer Kazaz)

HAZIRLAYANLAR

YASİN KARATAŞ, CEMALNUR UĞUR, AYLA KEMAL

Bir yanıt yazın