İyi okumalar
0 3 min 4 yıl
Spread the love

Yeni bir sayı ile size tekrar merhaba demenin onurunu yaşıyoruz. Covid 19 salgınının giderek hızlandığı bu günlerde aman dikkat edin ve hayatı eve sığdırın diyoruz. 

                Bu sayımızda şehir coğrafyası üzerine önemli çalışmaları olan değerli bir akademisyenimiz Prof. Dr. Kenan Arınç ile Erzurum Şehir coğrafyası üzerine yaptığımız bir röportajı okuyacaksınız. Her sayıda olduğu gibi bu sayımızda da Dadaşlığa farklı bir bakış açısı ile hazırlanan bir yazıya yer verdik merhum Albay İhsan Gence’nin vefatından yıllar önce yazdığı Dadaşlığa askerliğin etkisini konu alarak hazırladığı yazısı yine vefatından yıllar sonra torunu Fatih Gence tarafınca düzenlenerek yayınlanmak üzere bize gönderdi. Kendisine teşekkür eder ve İhsan Gence komutanımıza Allah’tan(C.C) rahmet dileriz.  

                Bar şiirini bilmeyen yoktur. Okuyanları ve dinleyenleri Aras nehri gibi coşturan bu şiire konu olan Erzurum barlarını konu alan kapsamlı bir yazıyı sizin beğenilerinize sunuyoruz. Bu yazıda Eyyüp Coşkun Erzurum Erkek barlarına ilişkin önemli bilgileri derleyerek bir arada siz okurlarımıza sunmaktadır.  

                Bu sayımızda Erzurum şehrinin bir kültürel miras olarak kadimliğini muhafaza edip etmediğinin sorgulandığı ve ilginç tespitlerin yapıldığı ilginç ve bir o kadar önemli olan bir yazı bizi gerçekten şehir üzerinde düşünmeye sevk edecek şekilde volkan Ertürk tarafınca kaleme alındı. 

                Şehrimizin en önemli mekanlarından biri olan Erzincankapı semtinde yer alan kahvehaneler sokağı üzerine Eren Ceylan tarafınca hazırlanan yarı röportaj yarı inceleme tarzında hazırlanan bir çalışmada Kahvehaneler sokağını farklı yönleri ile okurlarımıza sunuldu.  

                Şehircilikte şehirlerin evveliyatı önemlidir. Şehirlerin planlı bir şekilde gelişmesi, tarihi değerlerini koruyabilmesi için evveliyatının bilinmesi gerekir. Bunun için tarihi arşiv araştırmaları önemlidir. Tarihçi Cazim Serdar Erzurum tahrir defterleri örneğinden hareket ederek Erzurum mahalleleri, demografik, kültür ve sosyal yapısını özetleyerek ele alarak 19. Yüzyıldan günümüze kadar uzanan değişmeleri inceledi.  İyi okumalar…

               Eyüp COŞKUN

Bir yanıt yazın