Erzurum Sevdası Dergisi Kasım 43 Sayı 2022

Erzurum Sevdası Dergisi Kasım 43 Sayı 2022

SUNUŞ

Tarihin şanlı sayfaları aynı zamanda trajedi dolu satırlar ile yazılmıştır. Kasım ayı Erzurum için savaş ve zafer ayı iken aynı zamanda gamlar şehri olarak anılan sürecin başlangıç ayıdır. Dünyanın yaşadığı en büyük trajedileri bağrında barındıran tarihi olay 1914 yılında patlak vermiş ve Erzurum Kafkas cephesinin garnizon şehri olarak 1914 yılının kasım ayından itibaren bu trajik olayın tam orta yerinde kalmıştı.  Bundan  37 yıl önce Erzurum bir başka savaşa daha sahne olmuş ve Erzurum halkı bu savaşta şehrine sahip çıkarak tarihe Aziziye kahramanlığı diye geçecek bir zafere imza atmışlardı. Biz bu sayımızda Erzurum için önem arz eden iki savaşa için bazı ayrıntıları paylaşmak istedik.  

Murat Ertaş tarafınca şehrin gündemine taşınan Padişah 2. Abdulhamid tarafında yayınlanan Erzurum fermanın Erzurum şehri için önemi ve bu fermanda Erzurum’un Anadolu için önemini okuyacaksınız.  

Aziziye kahramanlığını tekrar şehir gündemine taşıyarak bu şanlı tarihin Erzurum halkı tarafınca sahiplenerek anılmasını sağlamak için çağrıda bulunarak her sene 8 Kasım sabahı aziziye tabyalarına halk yürüyüşünü başlamasını sağlayan bir yazıyı emekli Albay Sabri Topdağı kaleme almış ve Erzurum Sevdası Dergisinde yayınlamıştık. Bu yazıyı bir kez daha yayınlıyoruz. 

Birinci Dünya savaşının en önemli şehirlerinden birisi Erzurum’du. Bu savaşın en önemli güçlerinden biri olan Almanların Erzurum’da olan macerasını Muzaffer Taşyürek hocamız kaleme aldı. 

Eyüp Coşkun 1. Dünya Savaşında ve istiklal savaşında görev alan Erzurumlu komutanlarımızın kısa biyografilerini bizler için derledi. Bu komutanlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. 

İyi okumalar. 

Share this content:

E.DERGİ