Erzurum Sevdasi Dergisi Ekim 2022 42.Sayı
0 3 min 2 yıl
Spread the love

SUNUŞ                                                                                                                                                                                              
Merhaba!
Her doğan güneş ile birlikte yenilenen takvim yaprakları gibi bizde size ulaştığımız her sayıda yenileniyor ve sizlerle buluşmaktan gururlanıyoruz. Yepyeni bir sayı ile karşınızda olmak bizi mutlu ediyor ve sizleri saygıyla selamlıyoruz. Her sayıda Erzurum’un farklı bir konusunu, özelliğini ele alarak huzurlarınıza geliyoruz.
Bu sayımızda ise size yine birbirinden ilginç konular ile merhaba dedik.
Erzurum iş dünyasının aksakal ismi Lütfü Yücelik uzun yıllar boyunca sürdürmüş olduğu Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığından kendi isteğiyle seçimlere girmeyerek efsanevi başkanlık dönemini sona erdirdi. Kendisine Erzurum için yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür eder ve bundan sonraki hayatında başarılar dileriz. Kendisiyle basılı olarak yayınlandığımız dönemlerde yapmış olduğumuz bir röportajı önemine binaen bu sefer e dergi sayfalarımıza taşıdık.
Zekiye Çomaklının kaleminden bir efsaneyi sizler için paylaştık. Önümüzdeki ay Erzurum için önemli olayların yaşandığı tarihi günleri barındırmakta.
Aziziye kahramanlığı ve 1. Dünya savaşının başlaması kasım ayına denk gelmekte. Erzurum için önemli olan bu olaylar Erzurum’un askeri önemini ortaya koymakta. Emekli Kurmay Kıdemli Albay Sabri Topdağı Erzurum coğrafyasının askeri ve stratejik önemini bizler için hazırladı.
Mehmet Abakay; Zamanın Diyarbakır valisi Hatunoğlu Ismail Hakkı Paşayı yazdı. Yayın danışmanımız Ömer Yaşar Özgödek, Erzurum şehir tipolojisi evreleri yazı dizisinin ilki olan Roma döneminden Osmanlı dönemine kadar olan evresini kaleme aldı.
Tarihçi Erdal Aykar ise Hamidiye alaylarını, 40 Karapapak Hamidiye alayını ve onun yiğit komutanı Mihrali Bey’i bizler için yazdı. Bütün yazarlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyor ve size keyifli okumalar diliyoruz…

Eyüp COŞKUN

Bir yanıt yazın