Erzurum Sevdasi Dergisi Şubat 22.Sayısı 2021

Erzurum Sevdasi Dergisi Şubat 22.Sayısı 2021

                                                                                              SUNUŞ                                                                                          Şubat ayı bizim için aslında hüzün ayıdır. Erzurum’un Ruslar tarafından işgal edildiği gün aklımıza gelir.

 Ecdadımızın zulümlere uğradığı, katledildiği, şehrimizin kültürel değerleri ile birlikte yağmalandığı karanlık günlerin başlangıcı olan tarih 16 Şubat 1916 tarihidir. 

           Biz her ne kadar zaferlerle süslenen tarih anlatıcılığından hoşlansak bile tarihten ders çıkarmak için mağlubiyet tarihini bilmemiz gereklidir.

Evet biz 16 şubat 1916 tarihinde yenildik. Çanakkale zaferini coşkuyla kutladığımız dönemlerde Rus ordusu Anadolu içlerine doğru açılan kapının kilidini açmış Çanakkale üzerinden ulaşamadığı İstanbul’un hükmettiği topraklara doğru ilerleme hazırlıklarına girişmişti. Kutul Amare zaferi ile Kut şehri İngilizlerin eline bırakılmamıştır. Ancak bu zaferi elde etmek için Erzurum önlerinden çekilen askeri birliklerin yokluğu Erzurum’u Rus işgali altına girmesine neden olmuştur.

Çanakkale ve Kut zaferlerini kutlarken Erzurum’un işgalinin yasını tutmamız gerekir.

Bugün Rus ordusunun elinde hala esir altında kalan sancaklarımız bu mağlubiyeti bizi hatırlatan en canlı tanıklar olarak durmaktadır.

Yirmi ikinci sayımızda Erzurum işgaline kısaca sunuş yazımızda değinme ihtiyacını duyduk. Aziz şehitlerimize Allah rahmet etsin.

Bu sayımızda da diğer sayılarımızda olduğu gibi birbirinden ilginç ve kaliteli yazılara yer verdik.

 Bir Şubat ayında kıymetli bir alimimizi Mehmet KIRKINCI Hocayı kaybettik. Kendisini çok yakinen tanıyan Yüksel Uca hocamızı bizim için kısa bir yazı ile okurlarımıza tanıttı.

Bu vesileyle Kırkıncı Hocamıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.                                                              Erzurum’un birbirinden önemli ve farklı özellikleri ve kültürel değerleri ve şahsiyetleri vardır.                        Bunlardan biri isi Toparlak Baba ve zaviyesidir.                                                                                                                                Emlak artık bir ihtiyaçtan çok bir yatırım aracı oldu. Emlak uzmanımız Yasin ARSLAN Erzurum emlak piyasasını yatırım açısından analizini yaparak konuyla ilgilenen okurlarımıza önemli ipuçları verdi.                                              Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da Dadaşlık üzerine bir yazıya yer veriyoruz.                                          Dadaşlığa farklı bir bakış açısıyla marka analiziyle yaklaşan bu yazıda Ömer Yaşar ÖZGÖDEK Dadaş markasını inceledi.                                                                                                                                                                                          Tarihçi Hamza Erdal AYKAR hocamız ise kültürümüzün önemli bir takı unsuru olan

Gümüş Kemeri yazdı.

                    Eyüp COŞKUN     

Share this content:

E.DERGİ