Erzurum Sevdasi Dergisi Eylül 2021 29. sayı
0 5 min 3 yıl
Spread the love

SUNUŞ 

Yeniden ve en derin muhabbet duygularımızla merhaba değerli okurlarımız. 

Eylül sayımızda yine birbirinden önemli konulara değinen değerli yazılarla sizlerin karşınızda olmanın sevincini içimizde yaşıyoruz. Erzurum gibi önemli bir tarihi, kültürel, ekonomik, coğrafik bir şehirde konu sıkıntısını yaşamak pek mümkün değil. Eskiden yayın yapan dergilerde karşılaştığımız en büyük güçlük konu sıkıntısıydı. Erzurum dergiciliğine gönül veren hemen hemen herkes bu sıkıntıyı çok sıklıkla dile getirirlerdi. Günümüzde çok şükür bu sıkıntı kendini hissettirmiyor. Bundaki en önemli sebep Erzurum üzerine çalışan araştırmacıların, şehrin değişik yönlerini araştırıp inceleyerek yazmaları olmuştur. Biz Erzurum Sevdası olarak bu araştırmalardan son derecede memnunuz. Bizim üzerimize düşen vazife bu araştırma yazılarına yer vermek ve birbirinden değerli araştırmacılarımıza aradıkları yayın ortamını hazırlamaktır. 

Erzurum bir kültür ve sanat şehridir. Bunu müziğine yansıtmayı başaran ender şehirlerden biridir. Bu sayımızda Erzurum müzik dünyasının günümüzdeki en büyük ustalarından, hocalarından birini Mehmet Çalmaşur’u dergimizin danışmanı Ömer Yaşar Özgödek kaleme aldı. Yazar bir müzisyenin yanı sıra, Erzurum müziğini ve onu yetiştiren şehri ve kurumlarını bir bütünlük arz edecek şekilde kaleme almış.  

Bu sayımızda Ankara’da Erzurum gönüllülerinin bir araya gelip kurdukları ESAV olarak kamuoyunda bilinen adıyla Erzurum İktisadi Sosyal Araştırma Ve Yardımlaşma Vakfını sizlere tanıtmak istedik. Bu güzide vakfımızın kurucu başkanı ve aynı zamanda şimdiki Yönetim Kurulu Genel Başkanı olan Veysel Karani Aksungur ile derginin kuruluş amacı, faaliyetleri ve Ankara’daki Erzurumlular üzerine Eren Ceylan görüştü ve kendisinden Erzurum üzerine değerlendirmelerini aldı. 

Erzurum ekonomisinin gelişmesi ve kırsal kalkınması için uzun yıllardır tartışılan ve insanlık açısından önemli olan organik tarım konusunu okurlarımız için ESAV Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Usanmaz kaleme aldı.  

Kerkük ve Urmiye Türk dünyasının kanayan, canı acıyan iki şehri, bölgesi. Bu iki şehrin Türk dünyası açısından stratejik önemi ve bu iki önemli şehirden dünyanın süper güçlerinin ne emelleri olduğunu ve bizim bu konuda durumumuzu Azerbaycan Ulusal Akademi Üyesi Yasemin Karaqoyun’lu bizim için değerlendirdi.  

 Günümüzün en büyük sorunu şüphesiz içinde bulunmuş olduğumuz ve amansız bir şekilde mücadele ettiğimiz salgın. Bu salgında en çok etkilenen kesim sağlık çalışanları özelliklede kadın sağlık çalışanları olduğu kesin. Bu zorlu mücadelenin içerisinde yer alan kadın çalışanlarımızın maruz kaldığı ve bizimde şiddetle kınadığımız şiddeti kendisi de aynı zamanda bir kadın çalışanı olan Fatma Kılıç’ın kaleminden siz değerli okurlarımızın dikkatine sunuyoruz.  

Âşıklık geleneğimizin günümüzdeki en önemli yaşayan temsilcisi Âşık Ruhani’nin ağzından dinleyip derleyerek olduğu gibi kaleme alan Selim Adım bu çalışması ile gerçekten Türk ve Erzurum müziği açısından önemli bir işe imza atmış. 

Keyifli okumalar…

Bir yanıt yazın