Erzurum Sevdasi Dergisi Ekim 2021 30. sayı

Erzurum Sevdasi Dergisi Ekim 2021 30. sayı

[corner-ad id=”1″]SUNUŞ

Dergimizin bu sayısında birbirinden önemli araştırma yazılarına ve Türkistan üzerine bir röportaja yer vereceğiz.

Araştırmalarımızdan ilki Mahallebaşı’na yönelik Erzurum üzerine çalışmaları ve araştırmaları ile tanınan Mehmet Dağıstanlı tarafınca hazırlanan bir çalışma Erzurum tarihi ve ekonomisi açısından önemli kadim bir semt. Bir dönem Erzurum’un ticaretinin kalbini teşkil eden bu semt aynı zamanda tarihi açıdan da şehrin en değerli noktalarından biri. Her ne kadar şu anda şehrin çöküntü alanlarından biri olsa da bu semt Erzurum’un geleceği için önemli bir bölge. Bu semtimizin öneminin şimdiki nesil tarafınca anlaşılması ve Mahallebaşı’nın eski şaşalı dönemini hatırlayanlar için hatıralarını yad ettirecek olan bu yazı Mehmet Dağıstanlı gibi usta bir kalemin araştırmasıyla adeta geçmişten geleceğe ışık tutuyor.

Konusunda uzman bir başka isim ise Volkan Çil. Atatürk Üniversitesinin akademik kadrosunda öğretim üyesi olan bu değerli bilim insanımız Erzurum’un yer altı zenginliklerine dikkati çeken bir yazısını daha önce yayınlamıştık. Bu yazısında ise Erzurum Ekonomisine çok cüzi yatırımlarla yüksek katma değer sağlayacak birbirinden değerli on iki madeni siz değerli okurlarımızın ilgilerine sunmaktadır.

Erzurum Aşıklar şehridir. Erzurum’un hitap ettiği coğrafya aşıkların yurdudur. Erkan Çelik aşıklık geleneği konusunda Sadece Doğu Anadolu bölgesinde değil ülke çapında otoriter olan bir isimdir. Bu isim bu sayımızda size ülkemizin de önemi sorunlarından biri olan göç ve gurbeti aşıklık geleneğine yansımasını kaleme aldı.

Yayın danışmanımız Ömer Yaşar Özgödek ise şehircilik açısından önemli olan şehir kimliği üzerine okurlarımızın bir kez daha dikkatlerini çekecek bir yazı hazırlamış ve Dadaşlığın aslında Erzurum şehir kimliğinin oluşturulmasına ilişkin önemini vurgulayacak bir yazı hazırlamış.

Erzurum Türkistan’ı Türkiye’ye bağlayan kapının adıdır. Eren Ceylan bu sayımızda Türk dünyasına ilişkin bir süredir sürdürmüş olduğu çalışmalar kapsamında görüşmüş olduğu Şanlıurfa Türkistanlılar Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Seyfettin Bora ile Türkistan ve Afganistan üzerine yapmış olduğu bir röportajı yayınlıyoruz.

Yeni bir sayıda buluşmak üzere Keyifli Okumalar Dileriz…

Share this content:

E.DERGİ