Erzurum Sevdası Dergisi Subat Sayısı 2022

Erzurum Sevdası Dergisi Subat Sayısı 2022

SUNUŞ

16 Şubat 1916 tarihi kadim bir şehrin yok oluşa doğru sürüklendiği bir dönemin başlangıcıdır. Bu tarih Çanakkale ve Kut zaferlerinin kazanıldığı bir dönemde Sarıkamış hezimeti sonucunda Osmanlı Devletinin en önemli cephe şehrinin kaybedildiği tarihtir.

Büyük trajedilerin yaşanacağı bir işgal sürecinin başlangıcı olan bu tarih aynı zamanda adı kahramanlıklarla anılan bir şehir halkının ölüm kalım savaşına girerek tarihe her türlü olumsuzluklara ve umutsuzluklara rağmen yaklaşık iki yıl direnerek yeni bir kahramanlık sergilemeye başladığı sürecin başlangıcıdır.

Bu sayımızda tarihe kara harflerle yazılan, insanlık suçları ile dolu bir işgalin öyküsünü anlatacağız.

Bir şehir neden ve nasıl işgal edildi? İşgalcilerin amacı neydi? İşgalde nasıl bir yöntem izlendi? Çanakkale ve Kutul Amarede zafer kazanırken neden Sarıkamış hezimetinin gölgesinde bir şehir zulme ve gamlara terk edildi.

Bu kara günlerimize ilişkin hazırladığımız özel sayıda sizleri bu acılara bir daha duçar olmamak için tarihte ibret almaya davet ediyoruz.

Erzurum işgalinde katledilen bütün mazlumları rahmetle anıyor ve bu mazlumları ve şehrini korumak için mücadele eden ismi bilinen ve bilinmeyen bütün kahramanlarımızı en derin saygı ve minnet ile anarak kendilerine rahmet diliyoruz. Eyyüp COŞKUN

Share this content:

E.DERGİ