ERZURUM SEVDASI DERGİSİ EYLÜL 41.SAYI 2022

ERZURUM SEVDASI DERGİSİ EYLÜL 41.SAYI 2022

SUNUŞ

41 Kere Maşallah diyerek size bir kez daha merhaba demenin mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Evet tam 41 kez size merhaba dedik. Tam tamına 41 ay boyunca sizlerle beraber olduk. Bu yerel yayıncılık açısından gerçekten çok nadir görünen bir başarıdır.

41 ay boyunca Erzurum’un birbirinden ilginç birçok özelliğini inceleyen, sorunlarını analiz eden ve bunların çözümüne ilişkin birbirinden kıymetli birçok yazı paylaştık. Erzurum üzerine hazırlanmış 370 civarında makale, deneme, öykü ve röportajı sizlerin beğenisine sunduk. Yayına başladığımız tarihten itibaren günlük ortalama 2500 okur kitlesine ulaştık. Yerel dergicilikte ilk kez başlattığımız e dergi formatı birçok yerel derginin içinde olduğu mali sıkıntılara rağmen istikrarlı yayın sürdürebilmenin en güzel örneği olmamızı sağladı. Dadaşlığın Etimolojisi isimli yazımızın okunma sayısı 28.000 gibi önemli bir rakama ulaştı. Erzurum ve petrol, Erzurum’un Banisi Kanuni, Sarı Gelin Türküsünün Ermeni Varyantı isimli yazılarımız ise ortalama 20.000 civarında okunma sayıları ile bu yazımızı takip ediyorlar. Yerel bir dergi sitesinde bu oranda okunma oranları gerçekten takdire şayandır. İlginiz için teşekkür ederiz.

Bu sayımızda Sarı Kız efsanesini Erzurumlu araştırmacı yazarımız Zekiye Çomaklının derlemesiyle sizlere sunduk. Medya konusunda çalışmalar yaptık. Değerli bir akademisyenimiz olan Prof. Dr. Uğur Yavuz ile İletişim Fakültesi Dekanlık görevinde bulunduğu sırada geçen sayımızda andığımız Rahmetli yazarımız, dostumuz Reşat Coşkunun o dönemde İletişim Fakültesi öğrencisi olan Ayşenur Yıldırım ile birlikte yaptığı röportajı medyanın tartışıldığı bu dönemde konunun önemine binaen bir kez daha yayınladık. Dergimizin yayın danışmanı Ömer Yaşar Özgödek ile Eren Ceylan’ın yaptığı röportajla 41. Sayısını yayınladığımız Erzurum Sevdası Dergisini konuştuk. Yayın Danışmanımız Ömer Yaşar Özgödek tarafınca kaleme alınan Türk televizyonculuğu konulu bir yazıyı yayınlıyoruz. Yine televizyonculuk konusunda Yaşar Karakaş tarafınca kaleme alınan sihirli kutu isimli yazı ile televizyonun hayatımıza etkilerini inceliyoruz. Serap Alptekin tarafınca sosyal medya ve şehir yaşantımız konusunda hazırlanmış kısa ama bir o kadar etkili olan kısa bir yazıyı ise sizlere sunuyoruz. Yerel demokrasi ve şehir yönetimi açısından önemli olan belediye başkanlığı seçimleri üzerine Emekli Albay Sabri Topdağı tarafınca kaleme alınan bir yazıda seçmenler ve seçilenler olarak üzerimize neler düştüğünü ve bu konuda bizim neler yaptığımızı siz değerli okurlarımıza sunuyoruz.

İyi okumalar Dileriz                                                                                                                                                                                  Eyyüp COŞKUN

Share this content:

E.DERGİ