0 3 min 4 yıl
Spread the love

SUNUŞ

Cumhuriyetimizin yeni yaşını kutladığımız bu sayımıza bütün Türk halkının Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun. Mevlit kandilimiz hayırlı olsun. İki Dünyanın Sultanı Yüce Peygamberin doğumu kutlu olsun. Onun yüzü suyu hürmetine bu salgın illetinden Allah bizi muhafaza eylesin.

Bu sayıda yine birbirinden farklı konular ile karşınızda yer almanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Erzurum farklı bir coğrafya, bu coğrafyada yaşamlar farklılaşır. Farklılaşan bu yaşamlar hayat buldukları şehre özgün bir hayat biçimi geliştirirler. Bu hayat biçimi mimariden, giyime kadar her türlü alanı etkiler. İşte bu faklı coğrafyada kurulan şehrin kuruluş gerekçelerini Ömer Yaşar Özgödek kaleme aldı.

Erzurum evlerine ilişkin teknik bilgileri sizi eskilere götüren anılar eşliğinde aktarmaya çalıştık.

Malum kış ikliminin tüm olumsuzlukları ile yaşayan bir coğrafyanın üzerine kurulmuş bir şehrin çocuklarıyız. Bunun için giyim ve kuşam önem arz ediyor. Geçen sayımızda iyi bir kışlık elbise nasıl seçilir diye araştırmıştık. Şimdi ise iyi bir kışlık dış giyim nasıl seçilmeli sorusunu araştırdık. Umarız faydalı olmuştur.

Erzurum dadaşı ile meşhurdur. Dadaş kimliğini üzerinde leke getirmeden taşıdığına inandığımız bir isim olan Nevzat Kösoğlu’nu rahmetle anarak önceki sayılarımızda yayınlamış olduğumuz Muammer Cindilli tarafınca kaleme alınan kısa bir biyografik yazıyı bu sayımızda yer vermeyi uygun gördük. Kendisini bir daha rahmetle anıyoruz.

Kuran Kardeşliği isimli bir Sivil Toplum Hareketini başlatan ve ona önderlik eden kendini bağımsız siyasetçi olarak tanıtan Mustafa Altunok ile bir röportaj yaptık Kuran merkezli olarak yürütülen faaliyetleri ve yine Kuran merkezli Erzurum ve Dadaşlık bakışını siz değerli okurlarımıza yaptığımız röportajla sunacağız.

Dadaşlığı etkileyen bir çok unsur var. Bunlardan biriside askerlik Dadaş ve askerlik bir bütün olarak ilk kez Dadaşlıkta askerlik ruhu isimli bir denemede kaleme alındı. Yazıyı yazan emekli Albay İhsan Gence bu yazıyı 1960’lı yıllarda kaleme almış, yayınlamak ise vefatından yıllar sonra torunu Ülkü Yıldız Nurkaynak tarafınca düzenlenmiş haliyle bize nasip oldu.Keyifli okumalar Eyüp Coşkun

Bir yanıt yazın