Dadaş Ocakları Tarih Kültür Dergisi
0 3 min 3 yıl
Spread the love

SUNUŞ

Yeni yılınız kutlu olsun. Allah bizi bu sene hastalık, afet ve savaşlardan muhafaza etsin. Yeni yılın bu ilk sayısında birbirinden farklı konularda sizlere merhaba diyoruz.

Dadaşı ehil insan olarak tanımlayan bir yazı yayınlamıştık. Bu yazı çok ses getirmişti. Kuran bir insanın ehil olarak yetişmesinin rehberidir. İşte Kuran Kardeşliği Derneği Başkanı olan Mustafa Altunok Dadaşlık vasfını Kuran ahlakı ile bağlantı kurarak Dadaş ve Dadaşlık kavramını Kutsal kitabımız Kuranı kerimden yola çıkarak açıkladı.

Erzurum’un yetiştirdiği güçlü bir kalem gazeteci İbrahim Karahan Erzurum’un muhacirlik tarihini ve şehre olan etkisini kaleme aldı.

Erzurum kalkınmadıkça Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz kalkınamaz. Erzurum’un kalkınması için ise devlet destekli yatırımların yapılması şart. Erzurum sevdası ile tanınan ve Sümerbank kökenli emekli bir bürokrat olan Ali İhsan Toraman Erzurum kaynaklarını ekonomiye kazandırarak hem ülkenin hem de şehrin kalkınmasına öncülük edebilecek olan Sümerbank yatırım politikasını ve Erzurum ilinde yapılan fabrika yatırımlarını kendi üslubu ile okurlarımıza aktardı.

Erzurum bir Türk yurdudur. Bağrında birçok Türk boyunu barındırmıştır. Hamza Erdal Aykar çok Erzurum Etnik tarihi ve yapısına ışık tutan önemli bilgileri bizimle paylaştı.

Harun Cici Tortum’dan İzmir’e uzanan hayat öyküsünde topraklarını ve onun bereketini asla unutmayan başarılı ve vefalı bir Erzurumlu. Markalaşmayı başarmış ve işinde gerçekten çok iyi olan bir kuaför olmasının yanı sıra çevreci bir aktivist. Bize yaşam öyküsünü, iş hayatını ve çevre duyarlılığını anlattı.

Erzurum Sendikacılığında önemli bir isim olan Sağlık Haksen Erzurum il başkanı İlim Gödekmerdan ile Erzurum’un sağlığa yönelik toplumsal alt yapısını ve sağlık çalışanlarının sorunlarını değerlendirdiği bir röportaj yaptık.

Bir yanıt yazın