AZERBAYCAN’IN MİLLİ KAHRAMANI BABA SİNAN BEY
0 4 min 3 yıl
Spread the love

AZERBAYCAN'IN MİLLİ KAHRAMANIAzerbaycan tarihinin en kanlı dönemlerinde biri olan 31 Mart 1918 günü yaklaşırken Azerbaycan’ın milli kahramanlarından olan ve şimdi Erzurum Horasan ilçesinde ebedi istirahatine çekilen Baba Sinan Bey’i Erzurum belleğinde hak ettiği yere sahip olabilmesi için kendisini bir daha anmak isteriz

1894 yılında Azerbaycan’da doğan Baba Sinan Bey, 17.04.1973 yılında Erzurum İli Horasan İlçesinde vefat etmiştir. 1918-1920 yılları arasında Azerbaycan Milletvekilliği de yapmıştır. Enver Paşa, Azerbaycan ve Dağıstan’ın Osmanlı imparatorluğundan yardım istemesi üzerine kurdurduğu Kafkas İslam Ordusunun başına kardeşi Nuri Paşa’yı getirmiştir. Kafkas İslam Ordusunun başına geçerek Bakü’ye giden Nuri Paşayı Baba Sinan Bey karşılayarak Bakü’nün kurtuluşu için birlikte mücadele etmişlerdir.

Gence’ ye 25 Mayıs 1918’de ulaşan Kafkas İslam Ordusundaki asker sayısı, Azerbaycan kolordusundan yapılan bin kişilik takviyeyle 12 bine ulaşmıştır. Göyçay, Salyan, Ağsu ve Kürdemiri Bolşevik birlikleri ve Ermeni çetelerinden temizleyen Kafkas İslam Ordusu, 15 Eylül 1918’de Bakü’yü 130 şehit vererek geri almıştır. Baba Sinan Bey Nuri Paşayla birlikte mücadele etmiş ve büyük kahramanlıklar göstermiş, böylece Nuri Paşanın ruhunu ve gönlünü fethetmiştir.

Horasan İlçesine; İran Horasanından göç edip gelen erenlerden Kemaleddini Horasani (Horasan Baba) Horasan ilçesinin bulunduğu yere yerleşmiştir. 1953 yılında ilçe olunca da Horasan ismini almıştır. Kemaleddini Horasanin torunu Ali Horasanlı Bey küçük yaşlarında Ermeniler tarafından esir edilmiştir. Ali Horasanlı Bey’i, Azerbaycan’da Baba Sinan Bey Ermenilerin elinden kurtararak sahip çıkmıştır.

Böylece aralarında büyük bir dostluk başlamıştır. Bir süre sonra Ali Horasanlı Bey tekrar Türkiye’ye döner, Horasan İlçesinde yaşamaya başlar ve 1903 yılında dünyaya gelen Ali Bey; 07.06.1973 yılında vefat etmiştir. Baba Sinan Bey Sibirya’da yaşarken bir yolunu bularak Türkiye’ye gelir ve Ali Horasanlı Bey’i bulur. Kendisiyle birlikte burada yaşamına devam eder ve Ali Bey’de kendisine sahip çıkar. Baba Sinan Bey vasiyeti üzerine Horasan İlçesi Cami Kebir Mahallesi türbe sokakta bulunan Kemaleddini Horasanin (Horasan Baba) türbesinin yan tarafına defin edilir.

Kadere bakın ki Baba Sinan Bey’den iki ay sonrada Ali Horasanlı Bey vefat eder. Mezarları yan yanadır. Ruhları şad olsun. Nuri Paşa’nın torunları zaman zaman Horasan ilçesine gelip dedelerinin kadim dostu olan Baba Sinan Bey’in mezarını ziyaret etmektedirler.

Canlı Kaynak: Oktay HORASANLI / Kemaleddini Horasanin torunu.

Hazırlayan: Alparslan İdris ARSLAN.

Derleyen: Erdal AYKAR

Bir yanıt yazın