Bir Dadaş Nuri Güraksın

Bir Dadaş Nuri Güraksın

 

Nuri GÜRAKSIN

Ünlü barcılarımızdan Nuri Kemal Güraksın; 1936 yılında Erzurum’da dünyaya geldi. Babası Şükrü Efendidir. Lise mezunudur. Evli ve 6 çocuk babasıdır.

Çocukluktan itibaren teneffüs edip yüreğinde tuttuğu dadaşlığı ve şehir kültürünü yirmili yaşlardan itibaren bar tutarak tablolaştırdı.1956 yılında Erzurum Halk Oyunları Halk Türküleri Derneğine üye oldu. Yıllarca yönetim kurulu üyesi olarak hizmet etti.

1960 yılında yayına başlayan Erzurum Radyosu’nda “DOĞUDAN SESLER” programında bağlama sanatçısı olarak yer aldı.

1964 yılında kadrosunda bulunduğu Erzurum bar ekibi ile Avrupa’ya, 1970 yılında ise Japonya’ya giderek, Ülkemizi başarı ile temsil etti.

1989 yılında Erzurum’da Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu’nda Uzman olarak görev yapmakta iken emekli oldu.

20 yıl kadın terziliği yaptıktan sonra, halıcılık işi üzerinde esnaflığını sürdürdü. Üç yıldızlı Turistik Otel Genel Müdürlüğü ve Erzurumspor Tesisler Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Erzurum’un Siyasi Hayatına, bir dönem Anavatan Partisi’nde, Kurucu üye olarak ve Erzurum Merkez ilçe Başkanı olarak hizmet etmiştir.

Yaşadığı muhitten aldığı terbiyeyle edindiği tecrübelere Halkoyunları ve Halk Türküleri Derneği’nde, Erzurum Radyosundaki “Doğudan Sesler” programında üstlendiği aktif görevlerde edindiği tecrübelerini de ekleyerek Yurt ve Yöresel basında Erzurum konulu araştırmaları ve yazıları bulunan Nuri Kemal Güraksın’ın Erzurum’a kazandırdığı “ERZURUM VE DADAŞ” isimli bir de araştırma eserini armağan etti. Bu kitabının sunuş yazısında “Erzurum ve Dadaş kitabımı bizzat yaşadığım günlerin anısı olarak okurlarıma sunuyorum” demiştir. Kitabının ön sözünde ise şu ifadelere yer vermiştir. “Doğup büyüdüğüm Şehri Mübarek Erzurum’un ananelerini, törelerini, yaşam tarzlarını bizzat yaşayarak kültürümüzün konularını izaha çalıştım. Erzurum’un folklor ve kültür hamurunda yoğrulan bir dadaş olarak yazmayı amaçlayıp sunduğum kitabımın her sayfası dadaşlık anlayışı içinde gücümün nispeti kadar kaleme aldığımı sayın okurlarıma sunuyorum. Bildiğiniz gibi folklor deyimi canlının tüm yaşam hareketleri ve şekilleridir.”

Nuri Kemal Güraksın uzun yıllar Kültür Bakanlığı bünyesinde bulunan Erzurum Kültür Merkezi, Kültür ve Sanat Derneği Başkanlığını sürdürdü.

2005 yılında geçirdiği rahatsızlıktan bu yana evinde hep istirahate çekilen Güraksın, 29 Ocak 2014’te Hakk’ın Rahmetine kavuşmuştur.

İsmail Hakkı Kavurmacı

Share this content:

ERZURUMLULAR