Haziran 14, 2024

Erzurum Sevdasi Dergisi Ağustos Özel Sayısı 2021

0

SUNUŞ

Ağustos ayı Türk tarihi açısından önemli bir aydır. Malazgirt savaşından başlayarak Başkomutanlık savaşına kadar süren amansız bir vatan edinme ve edinilen vatanı koruma amacıyla yapılan amansız mücadeleleri içinde toplayan zafer ayı.

Bu zafer ayında Erzurum öyle sanıldığı kadar olaylardan uzak bir şehir değildir. Malazgirt’e giden Roma ordusunun son uğrak yeri Erzurum’dur. Malazgirt sonrası bölgenin Türkleşmesinde Ahlat şehri ile birlikte önemli rol oynayan şehirdir. 30 Ağustos zaferi ile amacına ulaşan milli mücadele ruhunu ateşleyen şehirdir. Altay felsefesinin meşalesini karanlık dönemde ateşleyen şehirdir. Altay felsefesinin Erzurum Kongresinin 100. Yılı anısına hazırladığımız özel sayıda kaleme alan Mehmet Dağıstanlı bu sayımızda Altay Felsefesini tüm boyutlarıyla işleyen enfes bir yazıya daha imza attı.

Malazgirt Savaşının iki komutanı biri Roma İmparatoru Romanos Diogenis diğeri ise Selçuklu Sultanı Alparslan. Roma tarihi uzmanı Cemal Ali Nuroğlu ile Roma ve Erzurum üzerine yaptığımız röportajda Roma imparatoru Romanos Diogenes ve Roma imparatorluğunu bizlere anlattı. Sanıldığı gibi Erzurum’un bir Roma Şehri değil Türkün kalesi olduğunu, bu şehrin yörede yaşayan insanların şehri olduğunu ifade ederek Roma ve Romanos’un Malazgirt Savaşını neden kaybettiğini anlattı.

Savaşın kazanan tarafı olan Alparslan ise birkaç gün önce elim bir kaza ile kaybettiğimiz Reşat COŞKUN tarafınca anlatıldı. Geçirmiş olduğu kazanın vuku bulduğu andan bir saat evvel yazıda bir iki cümle ilave edeceğini söyleyerek bir günlük müsaade istemişti. Maalesef bu düzeltmeyi yapamadan ebedi yurduna intikal etti. Yazıda hangi konuda ekleme yapacağını bilmiyoruz. Yazının bize ulaşmış haliyle yayınlıyor ve kendisine rahmet diliyoruz. Yayın Danışmanımız Ömer Yaşar Özgödek, kıymetli hocamızın kişiliği ve yazarlığı hakkında hazırlamış olduğu kısa bir yazıyı hocamızın “Alparslan” isimli yazısından hemen önce yer vermeyi uygun bulduk

Bu sayımızda Erzurum bölgesinin Malazgirt’ten öncede Türk yurdu olduğuna ilişkin önemli bir yazıyı Ömer Faruk Kızılkaya arkeolojik deliller ile ortaya koyduğu bir yazıyı siz değerli okurlarımız için hazırladı.

Erzurum’un Türk şehri oluşunu ve bu şehrin 30 Ağustos zaferine olan etkisini Hamza Erdal Aykar kaleme aldı.

Aşıklık geleneği üzerine çalışan Erkal Çelik hocamız aşıklık geleneğinde vatan sevgisini konu alan mükemmel bir yazı ile bu sayımızda vatan sevgisini ozanlarımızın gönül dünyasından yansımaları aktardı.

Eyyüp COŞKUN

[corner-ad id=”1″]

About The Author

Bir yanıt yazın