0 4 min 2 yıl
Spread the love

İyi Bir Dost, İyi Bir Erzurumlu Ve İyi Bir Sanatçı

İbrahim Erkal: İbrahim Erkal çok iyi bir dost çok iyi bir hemşeri, muhteşem bir ağabeyi ve harika bir sanatçıydı. Aynı zamanda çok iyi bir insandı. İnsanların dertlerini kendine dert edinir kimsenin ağlamasına dayanamazdı. Birçok kişiye yardım etmiş dertlerini sıkıntılarını gidermeye gayret edinmiş sorunlarını çözmeye çalışmıştır. Bütün bunları ise yakın çevresi başta olmak üzere kimseye belli etmeden yapmayı başarmıştır. İbrahim Erkal gibi bir insanı tanımak gerçekten çok iyi bir şans ve onurdur diye düşünüyorum. Tanıdığım kadarıyla ailesiyle yakından ilgilenen, eşine ve çocuklarına son derecede önem veren bir kişiydi. İş ve aile hayatını dengeli götürmeye önem veren bu arada dostlarını da ihmal etmeyen vefalı bir dosttu.

İbrahim Erkal İbrahim Erkal: Zaten sanatçı bir babanın oğlu olarak küçük yaşlarda sanatla, müzikle tanışmış ve vefat edene kadarda sanat aşkıyla yaşayan birisiydi. Müzik onun en büyük tutkusuydu. İbrahim Erkal her fırsatta “Sümmani’nin Reyhani’nin toprağında doğdum onların eserleriyle beslendim” derdi. Şöhreti sevmeyen ona alışmayan bir yapıya sahipti. İnsanlara yukarıda bakmazdı. Çocukla çocuk büyükle büyük olan birisiydi. Âşıklık felsefesini gerçekten kendine karakter edinen bir yapıdaydı.

Gerçek bir Erzurum aşığıydı. Birçok insan Erzurum’u İbrahim Erkal le tanıdı. “İbrahim Erkal ’sız Erzurum davulsuz bara karsız dağa benziyor” gerçekten yakın arkadaşı Ahmet Yücel işleyen söylemişti İbrahim abiyi kaybettiğimizde ne haklıymış. İbrahim abi Erzurum’u Palandökeni dünyaya tanıtmayı çok isterdi. Bunu Türkiye de başardı ömrü yetseydi eminim Dünyaya da tanıtırdı. Erzurumspor’un başarılı olmasını çok isterdi maddi manevi Erzurumspor’a ne yapabilirim diye hep düşünürdü kafa yorardı. Bir röportaj sırasında sordum milletvekili olmayı düşünür müsünüz diye “ben Erzurum’un muhtarıyım ne siyasetçiler ne vekiller ne bürokratlar gördüm geldiler ve gittiler” diye cevap vermişti. İbrahim Erkal’a Erzurum uzak şehir isimli şarkıyı yazdıran o dönemin siyasetçileridir. İbrahim Erkal’ın sözüdür “beni memleketime kimse küstürmez.” Gerçekten de öyle oldu öldüğü güne kadar Erzurum’a küsmedi.

Yukarıda da belirttiğim gibi İbrahim Erkal’ı tanımak gerçekten bir şans ve onurdur. Onunla dost olmak onun hemşerisi olmak bir gururdur. Hayatı güzelleştiren bu dünyada kaç kişi var ki? Bunlardan bir tanesi İbrahim Erkal’dı. Hayranları onun kıymetini bildiler. Hayatlarında bir kez olsun onu canlı görmeyen birçok insanın onu nasıl sevdiğine ve bu insanların onu bağrına bastıklarına şahit oldum. Sadece sanatıyla değil kişiliğiyle, karakteriyle, memleketine olan bağlılığıyla bu insanlar ona sahip çıktılar, sevdiler ve öldüğünde üzüldüler.

İbrahim Erkal vefat ettiğinde müzik, hayat, dostluk, güzel olan her şey biz hayranları, dostları, arkadaşları için sanki yarım kaldı. Onun eksikliğini o günden bugüne kadar içimde yaşıyor. Kendisini rahmetle, saygıyla ve sevgiyle anıyorum.

Seni çok özledik be İbrahim abi.

Güler KAHRAMAN

Bir yanıt yazın