Narmanlı İbrahim Erkal

Narmanlı İbrahim Erkal

Narmanlı İbrahim Erkal

Türkiye’nin en kıymetli ve önde gelen sanatçılarından biri olan İbrahim Erkal’ın, bildiğiniz üzere en belirgin özelliklerinden biri de Erzurumlu oluşudur. Kendisi dadaşlar diyarı Erzurum’un Narman ilçesinde 1967 yılında dünya’ ya gelmiş ve hayatının belli bir dönemini burada geçirmiştir. Daha sonra hayallerinin ardından gitmek için gurbete çıkmış, orada bin bir türlü sıkıntılar içinde zorlu bir süreç geçirmiştir. Ama o buna rağmen asla yılmamış, sonunda tüm hedeflerine ulaşmıştır. İbrahim Erkal bir ses sanatçısı olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir şair, bir bestekâr ve bir enstrümantal ustasıdır. Yeteneğiyle, çalışmalarıyla ve azmiyle Türk sanat camiasının zirvesinde yer almayı başarmış adını altın harflerle yazdırmıştır. Yazdığı şiirler, yaptığı besteler ve söylediği şarkılar bugün bile dilden dile dolaşmaktadır. Vefatıyla birlikte Türkiye’de müzik camiası büyük bir boşluğa düşmüş. Müzik severler ve hayranları yasa boğulmuş ve adını unutmayacağı şekilde kalbine yazmıştır.

İbrahim Erkal gerçek bir Erzurum ve Narman sevdalısı olmuştur. Onun için Erzurumlu ve Narmanlı olmak büyük bir kıvanç kaynağıdır. İbrahim Erkal bir dadaş oluşunu, her fırsatta gururla dile getirmiştir. Üstelik tüm gücüyle memleketine destek olmaya çalışmıştır. Örneğin birçok Erzurumlu sanatçının elinden tutmuştur. Erzurum’u tanıtmak adına, ‘Hadi Gel Erzurum’a gel’ şarkısına, Palandöken Kayak Merkezi’nde klip çekip, onlarca ünlü sanatçıyı Erzurum’a getirmiştir. Erzurum Spora her alanda yardımcı olmuştur. Kendisinin Erzurum üzerine birçok projesi olmasına rağmen dönemin yerel yöneticilerinin engellemesiyle bu projelerini gerçekleştirememiştir.

İbrahim Erkal, doğup büyüdüğü ilçesine vefalı olan bir sanatçımızdır. O ki elde ettiği imkânları yine memleketi için kullanmış ve sadakatini ispat etmiştir. Doğup büyüdüğü yerle ilgili tam bir milliyetçi olan sevgili hemşerimiz, Narman için çok önemli emekler sarf etmiş ve unutulmaz hizmetler sunmuştur. İbrahim Erkal, ünlü bir sanatçı olduktan sonra Narman’ı asla unutmamış ve ilişkisini katiyen kesmemiştir. Tabiri caizse, eli hep Narman’ın üstünde olmuştur. Bir kere nice ihtiyaç sahibine maddi anlamda omuz vermiş, onların dertlerine derman olmaya çalışmıştır. Narmanlı bazı kişilerin değişik alanlarda istihdam edilmesinde etkili olmuştur. Narman’da gerçekleştirilecek bir takım siyasî projeler için aracılık etmiştir. Narman için önemi büyük olan türbe gibi yerlerin restoresini yaptırmıştır. Âşık Sümmâni Şenlikleri’nin yaygınlaşmasını sağlamış ve ülkemizin en ünlü sanatçılarını Narman’a getirip konserler verdirmiştir. İbrahim Erkal hakikaten hayatın farklı açılarından, Narman’a onlarca değerli hizmetlerde bulunmuştur. Bunların en önemlilerinden biri de, Narman Peri Bacalarını tanıtmasıdır. Dünyada benzeri çok az bulunup muhteşem bir güzelliğe sahip olan Narman Peri Bacaları, ilk defa İbrahim Erkal’ın sayesinde duyulmaya ve bilinmeye başlamıştır. Kendisi her platformda bu doğa harikasından bahsetmiş ve bunun için ‘Yandım’ adlı şarkısının klipini bizatihi Narman Peri Bacalarında çekmiştir. Böylelikle Narman Peri Bacaları, İbrahim Erkal’ın klipi vesilesiyle tüm ülkemizde fark edilir olmuştur. O ki bir Narmanlı olarak, memleketinde çok önemli projeleri uygulamış önemli hizmetlere imza atmıştır. Kendisine unutulmaz hizmetlerinden dolayı, tüm Narmanlılar olarak minnettarız. Rabbimiz ondan razı olsun.

Narman denildiği zaman akla gelen iki isimden birisi Âşık Sümmâni, diğeri ise İbrahim Erkal’dır. Bu iki isim Narman için başta gelen değerlerdir. İbrahim Erkal’ın adı, gerek Erzurum gerekse Narman’la bütünleşmiştir. İbrahim Erkal için bir Erzurumlu ve bir Narmanlı olmak, her zaman övünç meselesi olmuştur. Aynı durum Erzurumlular ve Narmanlılar için de geçerlidir. Yani onlar da her daim hemşerileriyle onur duymuşlardır. Bugün bir yerde Erzurum’un ya da Narman’ın adı geçse, ilk akla gelecek isimlerden biri de İbrahim Erkal’dır. Bunu bir şiirime ait bir dörtlükte şöyle ifade etmiştim.

Âşık Sümmâni’nin özü burdadır,

İbrahim Erkal’ın sözü burdadır,

Gurbete gidenin gözü burdadır,

Hele gel Narman’ı, gör gardaş gardaş!

İbrahim Erkal’ın Narman’ı sevdiği kadar Narman halkıda İbrahim Erkal’ı o kadar hatta belki ondan daha fazla sevmiştir. Âşık Sümmâni ile öne çıkmış olan Narman’da yukarıda değindiğim gibi İbrahim Erkal biz Narmanlılar için en başta gelen değerlerimizden biri olmuştur. İbrahim Erkal her Narmanlı için bir kahramandır. O ki hiç kimseden bir destek almadan kendi çabalarıyla yükselmiş, bunun için uzun bir dönem çok zorlu bedeller ödemiştir. Yıllarca gurbet hayatında lokantalarda garsonluk yapmış, maddi sıkıntılar içinde yoğrulmuştur. Hiç kimse elinden tutmamıştır. Fakat o ise tükenmez azmiyle mücadele etmiş, tüm engelleri tek tek aşmıştır. Sonunda hayallerine kavuşmuş, hedeflerini gerçekleştirmiştir. Narmanlılar onun bu sürecini ve çektiği sıkıntıları bilmektedir. O yüzden yani ortaya koymuş olduğu emekten ötürü daha bir kıymet vermektedir. İbrahim Erkal’ın mücadelesi, başarısı ve memleketine olan düşkünlüğü ve yaptığı hizmetlerden dolayı İbrahim Erkal, Narmanlılar için bir kıvanç kaynağıdır. O Narman’ın ismini Türkiye çapında duyuran ilk kişi olmuştur. Dolayısıyla Narman’da yediden yetmişine onu bilmeyen ve sevmeyen yoktur. Her Narmanlı’nın gönlünde taht kurmuştur. Dahası o, hayalleri ve hedefleri olan her genç için bir idoldür. Bir amacı ve bir çabası olanlar, onu örnek almaktadırlar. Bu anlamda İbrahim Erkal Narmanlılar için bir kahramandır. İbrahim Erkal demek Narman demektir, Narman demek ise İbrahim Erkal demektir. Onun yıllar önce televizyona ilk çıkışını hatırlıyorum. Narman’da herkes bambaşka bir sevince kapılmıştır. O günden beri Çocuklar onun şarkılarıyla büyümüş, sevdalılar onun besteleriyle efkârlanmışlardır. Ne zaman bir program için ekranlara çıksa, gerek evlerde gerekse kahvehanelerde izleyen Narmanlılar için, tam manasıyla bir gurur vesilesi olmuştur. İbrahim Erkal Narman2ın en başta gelen değerlerinden biri olarak her Narmanlı’nın gönlünde taht kurmuştur. Narman halkı, İbrahim Erkal’ı çok sevmektedir. Vefatıyla tüm Narmanlılar hüzne boğulmuştur. O kadar ki acısı halen daha herkesin kalbinde taptaze bir şekilde devam etmektedir. Narmanlı bir dadaş olarak değerli sanatçımıza Allah(c.c.)’tan rahmet diliyor, ebedi vatanının cennet olmasını temenni ediyorum. Ayrıca ülkemizin her neresinde bir hemşehirlimiz varsa, hepsine selamlarımı sunuyorum. Rabbim her birini dünyada da âhirette de bahtiyar etsin inşâallah!

Mustafa Altunok

(Yazar-Şair-Siyasetçi)

Share this content:

ERZURUMLULAR