Çat Belediye Başkanı Melik Yaşar’la Röportaj

Çat Belediye Başkanı Melik Yaşar’la Röportaj

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde göreve gelen Çat Belediye Başkanı Melik Yaşar’la konuştuk.

Kendisi göreve gelir gelmez kolları sıvayarak bir yol haritası oluşturup, ilçe sakinleriyle bu haritayı birlikte şekillendirme arzu ve azminde.

‘’Her şey fıtratı üzerine yol alır. ’’Melik Bey’de Ak Parti’nin kuruluşundan bugüne ilçe başkanlığı teşkilat başkanlığı gibi partinin birçok kademesinde görev alarak parti çizgisinden çıkmadan yoluna devam edenlerden. Önce babasının sonra da halkın destekleri ile siyaset yolculuğuna çıkmış ve gün gelmiş sistem onu belediye başkanlığına kadar getirmiş.

Kendisi göreve geldikten bugüne geçen 7 aylık bir sürede bölgesinde ihtiyaç alanlarını tespit edip öncelik sırasına göre hayata geçirdiği projelerle, çözüm önerileriyle farklı bir bakış açısıyla sorunları aşama aşama çözerek insanımızın hayat kalitesini arttırmayı amaç edindiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çizdiği profile göre davranan Yaşar, daha yolun başında olsa bile mütevazi, tepeden bakmayan, halkın gönlüne hitap eden ve halka her zaman için diyalog kurabilen ve bir taraftan da hizmet edebilen ve gönülleri kazanabilen Belediyecilik yani gönül belediyeciliği anlayışını benimsediği gözlerinden okunuyor.

Dilerseniz artık röportaja başlayabiliriz.

Başkan bey Merhaba!

Malum bugün yoğun olduğunuz bir gün. Çat İlçesi’nde bir ihtiyaç haline gelen Kadın Dinlenme Evi’nin açılışını gerçekleştirdiniz. Yoğun mesainizin arasından bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Okurlarımız için kendinizi tanıtır mısınız?

1973 yılında Çat İlçesi’nde doğdum. İlk ve Ortaöğrenimini Çat’ta gördükten sonra lise öğrenimini Erzurum’da tamamlamış, vatani görevimin haricinde çat’tan dışarı çıkmamış ticaretle uğraşan birisiyim. Evliyim 4 çocuk babasıyım.

Siyasete 2004 yılında Ak Parti’de ilçe Başkanı olarak göreve başladım. Daha öncesinde 2 yıllık Ak Parti Yönetim Kurulu Üyeliğim var.10 yıllık İlçe başkanlığımdan sonra 2014 yılında Ak Parti’den belediye başkan adayı olup az bir oyla kaybettik. Ama mücadelemizi devam ettirdik. Partimizin teveccühü ile yeniden aday gösterilerek 31 Mart 2019 yılında belediye başkanı seçildim.

Daha önce başkanlık yapmayı düşünüyor muydunuz?

Siyasetin içinde kalmayı yeğleyen bir insanım. Çünkü genç yaşta ticarete atılıp ticaretle ilerlemeyi düşünen biriydim. Fakat şahsımı ne kadar uzak tutmaya çalışsam da aileden gelen bir siyasi geçmişimiz var. Burada büyük pay babamındır. Babam gençlik dönemlerinde 80 ihtilali öncesi Çat’ta belediye başkanlığı yapmış biri. Zaman sonra evlatlarına çocuklarına siyaset yapın vasiyetinde bulunmuş. Gün geldi Babamın vasiyeti gerçekleşti. Şüphesiz İlçe başkanlığına gelmemde babamın teşviklerinin etkisi çok büyüktü fakat devam etme noktasında da halkın etkisi de büyüktü. Çünkü halkla iç içe olmak güzel insanları tanımak ayrı bir zevk haz verdi. O hazzı yaşamakta kelimelerle anlatılacak gibi değil. Güzel dostluklar edindik. Siyasete devam etmem deki etkenlerin başında bunlar geldi.

Tabi siyasete teşkilat başkanı ilçe başkanı olarak girince insanın aklına Belediye Başkanlığı gelmiyor değil. Bizlerinde hizmet etme noktasında Cumhurbaşkanımızın ‘’Halkım beni nerede görmek istiyorsa ben ona talip olurum’’ diye bir sözü var. Gençlik dönemlerimizdi. Cumhurbaşkanımız o yıllarda belediye başkanlığına getirilmişti. Spiker kendisine ileriye dönük siyasi düşünceniz, fikriniz nedir diye soru yöneltince kendisi bu cevabı vermişti.

O bizim için bir ekol tabi ki. Cumhurbaşkanımızı elbette ki örnek alıyoruz. Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın takdir ettiği bir liderdir. Onun yolundan gitmek bizim için onur vericidir.

7 aydır görevdesiniz. Geçen 7 aydan kendinize bir not verin desem yanıtınız nedir?

İlçe başkanlığım döneminde de çat halkına sorulduğu takdirde bu daha iyi tespit edilecektir. Biz Sadece Ak Parti’ye oy verenlere değil oy vermeyenlere de hizmet götürmeyi isteyen insanlarız. Sadece bizler bize oy verenlere değil seçim sonrası biz tüm halkın belediye başkanıyız. Ak Parti’ye oy versin vermesin Tüm halkımıza hizmet götürmemiz gerektiğini bunun vebalini sorumluluğunu bilen biriyiz. Köylerimizde daha önceden yapılan hizmetler vardı ama biz bu imkanları daha genişletmeye çalışıyor çaba harcıyoruz ki Çat halkının layık olduğu hizmeti onlara sunalım.

Sokağa çıktığınızda vatandaşların size yaklaşımı nasıl?

Toplumun tüm katmanlarına hizmet götürme sorumluluğunun bilincindeyiz. Fakat küçük yerlerde şöyle sorunlar yaşıyoruz. Genelde ferdi ihtiyaçlardan dolayı bize gelen seçmenlerimiz var. Onların hepsini memnun etme noktasında belki biraz zayıf kalmış olabiliriz ama genel anlamdaki hizmetlere gelince toplumu ilgilendiren hizmetlere gelince, elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Halkı memnun etmeye çalışıyoruz. Tabi bunu halka sormak onların görüşlerine başvurmak lazım diyorum. Elbette ki memnun olmayanlar da var ihtiyaçları karşılanmadığını düşünenlerde olabilir. Fakat Geneline baktığınız zaman memnun olduklarını düşünüyorum.

Halkı memnun etmek için çalışıyoruz dediniz yani bu bir nevi gönül belediyeciliği anlayışı mı?

Ak Parti’nin dediğiniz gibi en büyük vizyonlardan biri gönül belediyeciliği. Sadece hizmet etmek değil halkla iç içe olmak halkın derdine derman olmak halka bire bir ulaşabilmek bizim sağlamaya çalıştığımız da bu. Bizim amacımız gayemiz sadece halkın ayağımıza gelmesini beklemek değil halkın ayağına giderek ihtiyaçları görüp bölgedeki ihtiyaç alanlarını tespit edip öncelik sırasına göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Köylerin hepsini bire bir gezip vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılama arzu ve azmindeyiz.

Göreve geldiğinizden bugüne yaptığınız üç hizmeti söyler misiniz?

Halkın hizmet noktasında en çok beklentisi köyün içerisi daha doğrusu mahalle içlerinin daha evvelinden hiç bir çalışma yapılmayıp bir an evvel çamurdan kurtulma derdiydi. Biz bu sorunla ilgili yakın ve büyük köylerden başlayıp vaktimiz zamanımız yettiğince tüm mahallelerimizdeki yol ve peyzaj çalışmalarını yapacağız.

Derneklerimiz kurulup hizmet aşamasında. İlçe Merkezi dışındaki mahallelerimizde İmamevi taziye evi gibi çalışmalar yaptık. Aynı zamanda yol çalışmalarında sorunumuz vardı. Mezra yollarında sıkıntılar vardı. Büyükşehir Belediyemiz 2014- 2019 yılları arasında bu yönde ciddi çalışmalar yapmıştı. Bir iki grup yolumuzun eksikleri var. İnşallah onları da büyükşehir belediyemizin desteği ile tamamlayacağız. Bu yönde bir çalışmalarımız sürüyor.

İlçe Merkezinde projelerimiz var. Projelerimizi programa aldırtmaya çalışıyoruz. Bir şeyin projesi yapılıp programa alınması ve belirlenmesi belirli bir süre gerektiriyor.

Bugün burada açılışı yapılan Kadın Dinlenme Evi için neler söylemek istersiniz?

Kadın Dinlenme Evimiz çat için bir ihtiyaçtı. Şehir merkezine gelen kadınların dinlenmeleri ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri mekanı hizmete açtık. Biz bunu yıllardan beri duyuyorduk. Biz annelerimizin, ablalarımızın, kız kardeşlerimizin rahatlığını düşünerek böyle bir hizmeti hayata geçirdik. Bugün rabbim nasip etti belediye başkanlığını kazanınca bu hizmeti de yerine getirdik.

Diğer belediyelere örnek olacak farklı bir projeniz var mı?

Bizim belediye olarak örneklerine nadir rastlayacağınız belediyemize ait bir hizmet düşüncemiz var. Çatlı olupta Erzurum dışında yaşayan insanlarımıza maliyetine yazlık ev yapmak. Bu benim hayalini kurduğum proje. Zira ben hem şehri canlısı biriyim. Şehir dışına çıktığım zaman tüm Erzurumluları derneklerimizi vakıflarımız ziyaret eden bir insanım. Onların en çok dile getirdiği konuların başında bu konu geliyor. Yıllar önce ilçesinden, köyünden büyük şehirlere göç eden hem şehirlilerimiz, yaz dönemlerinde Sıla-i rahim yapmak için memleketimize geldiklerinde 1 ay da olsa kendilerine ait yazlık evlerinde sevdikleriyle bir arada olmak istiyorlar. Bizde hem şehirlilerizin bu isteğini yerine getirmek için bir yol haritası oluşturduk. Ayrıca bu uygulamayı biz turizm amaçlı da düşünüyoruz. Orada hem kaynaşmayı hem de ticaretin gelişmesini sağlayacağız.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Yaklaşık 7 aydır görevdeyiz. Yeni göreve başladığımız için zaman noktasında kaybımız oldu. Fakat kolları hemen sıvayıp, ekibimizi kurduktan sonra çalışmalara Bismillah dedik. Biz aslında hayır noktasında ciddi çalışmalar yaptığımızı düşünüyoruz ki bu ilçemizi gezdiğiniz zaman görülür. Onları yaptıktan sonra ihtiyaca yönelik ciddi projelerimiz ve yapmayı düşündüğümüz şeyler olduğunu hep dile getiriyorum. Mevsimimiz inşaat noktasında bitme aşamasına geldiğinden dolayı artık Bahar ayının başlarında kazmayı vurup güzel hizmetler yapmayı düşünüyoruz.

Ayrıca daha yaşanılabilir bir Çat için ilçemize yatırım yapmayı düşünen kim olursa olsun, ’’Memlekete taş üstüne taş koyanların başımızın üstünde yer vardır’’ düsturu ile herkese destek vereceğimizi sizler aracılığıyla duyuruyor, yatırımcılarımızı güzel ilçemiz Çat’a bekliyoruz.                                                                                                                  Sercan Çetin

Share this content:

Röportajlar