Erzurum’da Memur Yaşam  Memnuniyeti ?

Erzurum’da Memur Yaşam Memnuniyeti ?

Erzurum doğu illeri arasında nüfusu çok olan iller arasında yer olup çevre doğu illerine göre daha gelişmiş bir şehirdir. Bu nedenle halk arasında doğunun parisi diye anılmaktadır. Kadayıf tatlısı, çağ kebabı, lor dolması, aşotu çorbası, su böreği, çiriş yemeği gibi çeşitli mutfak lezzetlerini içinde barındırmaktadır. Aynı zamanda Çifte Minareli Medresesi, Yakutiye Medresesi, Erzurum Kalesi, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Lala Mustafa Paşa Camii, Tarihi Erzurum Evleri, Atatürk Evi, Kongre Binası, Erzurum Müzesi, Tortum Şelalesi gibi tarih kokan mimari yapıları ile kendisine hayran bırakan bir ilimizdir. Kış mevsiminin uzun olması ve karı ile de meşhurdur.

Memur olarak Erzurum’a gelen bireyler açısından kiralık ev bulması kolay, ulaşımı kolay ayrıca hastane açısından daha gelişmiş ve üç alışveriş merkezi olup ihtiyaçlarını karşılamak açısından ve zaman geçirmeleri açısından da çevre iller arasında daha gelişmiş olduğunu bu durumunda kendilerini mutlu ettiğini ifade etmektedirler.

Erzurumda çalışan memurlar genel olarak kış mevsiminin uzun olmasından yakıt parasından muzdarip olduklarını dile getirmekte olup bu durumu daha sıcak illerden gelenler dile getirselerde para biriktirmek açısından kıyaslanınca daha avantajlı ve para biriktirmenin daha kolay olduğunu, gürültüden sesden uzak olduğunu, temiz havasını ve ulaşım kolaylığı açısından çok rahat ettiklerini ve bu durumlardan oldukça memnun olduklarını dile getirmektedirler. Komşuluk ilişkilerinin yardımlaşmanın daha çok olduğu ve güvenli bir il olması açısından mutlu olduklarını vurgulamaktadırlar. Uzakta olan ailelerine kavuşmak özlem gidermek için mesafeleri unutturan bir havaalanının Erzurum’da bulunması ve terör olaylarının olmaması memurlar için büyük önem taşımakta ve bu durumun kendilerini mutlu ettiğini ifade etmektedirler. Yine spor aktiviteleri bakımından daha büyük illere göre daha avantajlıdırlar hem yakın hem de daha makul fiyatlarla spor etkinliklerine katılabilme gibi olanakları bulunması bakımından memnun kaldıklarını dile getirmektedirler. Örneğin kışın kayak yapabilirler, aynı şekilde tenis oynayabilirler, ya da yüzme gibi faaliyetlerde bulunma şanslarına sahiptirler.

Hak Sen Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi

Habibe Gündoğdu

Share this content:

Erzurum Araştırmaları