Erzurum-Sevdasi-Dergisi-Aralık-sayısı-2020

Sunuş

2020 yılının bu son ayında yine size merhaba diyoruz. Bu yıl gerçekten çok sıkıntılar içerisinde geçti. Salgın hastalık, orman yangınları, kuraklıklar, depremler hani Erzurumluların bir lafı var gide de gelmeye diye. İşte 2020 yılı gidiyor ve biz 2021 yılına iyi niyetler ve hayır duaları ile girmeye hazırlanıyoruz. Umarız 2021 Yılı 2020 senesinde yaşadığımız acıları ve korkuları unutturacak bir yıl olur.

Erzurum, sevdasını her fırsatta kaleme alan Ayşe Neslihan Hatunoğlu, geçirmiş olduğu Covid 19 yani halkın bildiği ismiyle corona hastalığı deneyimini ve bu deneyim kapsamında Erzurum sağlık alt yapısını bir sohbet havasıyla kaleme aldı. Kendisine ve aile fertlerine geçmiş olsun dileklerinde bulunarak bu güzel yazı için teşekkür ederiz.

Bu sayımızda size iki kıymetli röportaj sunacağız bunlardan biri üzerinden asır geçtiği, nesiller geçtiği halde hala ciğerimizi yakan bir faciaya Sarıkamış faciasına ilişkin. Röportaj konuğumuz Selahattin Altaş ile Sarıkamış Harekatı nasıl Sarıkamış faciasına dönüştü ve bu harekata ilişkin anma törenlerinin güzergahının değiştirilmesi gerektiğine ilişkin iddiaları üzerine konuştuk.

Bir diğer röportaj ise çok farklı bir konuda. Bir zamanların meşhur kabadayısı Gaddar lakabıyla anılan Nevzat Altay ile Kabadayılık alemi üzerine konuştuk. Renkli bir kişiliğe sahip olan Nevzat Altay bize sadece kabadayılık alemini ve kabadayılık günlerini değil. Yeşilçam Bursa sokağa uzanan hayat hikayesini ve muhtarlık günlerini anlattı.

Bu sayımızda her sayımızda olduğu gibi Dadaşlık üzerine bir yazıya daha yer verdik. Erzurum’un renkli simalarından ve sevilen isimlerinden değerli bir öğretim üyesi olan Prof. Dr. Uğur Yavuz hocamız bizim için dadaşlığı yazdı. Kendisine teşekkür ederiz.

Erzurum demografik yapısı ile kardeş olduğu Kahramanmaraşlıların gözünde nasıl görülmekte? Daha önce Diyarbakırlıların gözünde Erzurum konusunu ele almıştık. Bu sayımızda ise Kahramanmaraşlılar gözünde Erzurum konusunu şehrimizde de bir dönem görev yapan ve iki şehrin kardeş şehri olması önerisinde bulunup bu konuda mücadele eden Mehmet Aksu kaleme aldı.

Abdulnasır Kımışoğlu, Erzurum gündeminde yer tutan kıymetli kitapları ve yazarlarını bu sayıda sizin için tanıttı.

Şair kimliği ile tanınan Selim Adım ise üç kuşaktan gelen anılarından bir kesiti öykü tadında bizim için paylaştı.

Yeni yılınızı kutlar, bütün okurlarımıza sağlık, huzur ve mutlulukla dolu bir yıl geçirmelerini dileriz.

Eyüp COŞKUN

Bir yanıt yazın